Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Vánoce jsou tu. Co říká ohlédnutí napříč světovými trhy?

Jsou tu vánoční svátky. V centru Prahy se rozdaly tisíce porcí rybí polévky z rukou Andreje Babiše, Adriany Krnáčové nebo Oldřicha Lomeckého. Německý prezident Gauck ve svém projevu, který bude zveřejněn na první vánoční svátek, děkuje Němcům za vstřícnost v uprchlické krizi. Pařížské Galeries Lafayette či Printemps sledují vojáci jako dozvuk tragických teroristických útoků. Do Betléma dorazilo procesí křesťanů z celého světa. Tuzemské obchody začaly už na Štědrý den posílat výprodejové emaily a letáky. My se podívejme, s jakou bilancí na Vánoce odcházejí aktiva na finančních trzích napříč světem. Kde hledat vítěze a kde poražené?

Evropské i americké akciové trhy před Vánoci předvedly rally. Nejvyšší zisky ale nenajdeme u indexů typu německého DAXu, který je vystaven mezinárodnímu obchodu a tím dopadům zvolnění růstu v Číně. Ze zemí eurozóny je to Itálie a její index MIB s 12% zhodnocením, mimo ni a klasifikací stále v Evropě pak ruský index MICEX. Ten od počátku roku přidal řádově 25 procent.  Překvapivé na pozadí propadu cen ropy a předpovědí 3,8% poklesu ruské ekonomiky v letošním roce od MMF. V roce příštím to má být stále lehký minus, konkrétně -0,6 %. Na opačném konci stojí akcie řecké. Ty dosud odepsaly na úrovni indexu ASE 31 procent hodnoty.

Solidní 9% zisk si připsal americký technologický index Nasdaq. Zdaleka ale v rámci amerického kontinentu nestačí na argentinský index Merval. Investoři sázejí na obrat u politické reprezentace země, včetně odebrání kontrol kapitálu či dotažení dohod s držiteli vládních dluhopisů. To by umožnilo návrat země na kapitálové trhy.

Jasným příběhem letoška je ropa a propad jejích cen u severomořské ropy Brent i americké lehké ropy WTI. V rámci letoška číselně vyjádřen na až 35 procent. Brent se dotkl 36 dolarů za barel, dna od července roku 2004. WTI obchodovala až u 34 dolarů za barel. Výhledy stratégů se značně rozcházejí. Od Goldman Sachs zaznělo i 20 dolarů za barel, Barclays cílí 60 dolarů za barel příští rok, Societe Generale už během prvního čtvrtletí příštího roku stejné číslo… Na americkém trhu můžeme nalézt palivové futures na benzín, které lze považovat za vítěze v ropném segmentu s poklesem „pouze“ o řádově 10-20 procent.

Také u drahých kovů musíme hovořit o jednookém vítězi. Je jím shodně s řádově 9% poklesem zlato a stříbro. Palladium nebo platinu vidíme za letošek padat o řádově 30 procent. „Game changerem“ zde je bezesporu také prosincové první zvýšení sazeb americkým Fedem po takřka deseti letech.

Tím se dostáváme na pole měn. A získáme zrcadlo. O 9 procent výše proti koši nejvíce obchodovaných měn totiž vidíme silnější právě americký dolar. K euru zpevnil o více jak 10 procent. Číselně vyjádřeno, hlavní měnový pár eurodolar dnes vidíme kolem úrovně 1,0900 EURUSD proti 1,2100 EURUSD na počátku roku. Zatímco Fed zvolna zpřísňuje svou měnovou politiku, tón ECB je holubičí. Stratégové se nicméně nevzdávají svých předpovědí o dosažení parity eura k dolaru nejspíše už v průběhu roku 2016.

Dovolte nám, abychom Vám, našim čtenářům, popřáli za tým Roklen24 šťastně, vesele a vřele prožité Vánoce!

Newsletter