Vánoce na dluh. Zkušenost má skoro pětina Čechů

Vánoční svátky už dávno nejsou časem klidu a pohody, ale spíše časem nákupního šílenství. A pro mnohé z Čechů také časem nových dluhů. Na vánoční dárky si letos plánuje půjčit pouze 6 % z nich. Jak ovšem dále vyplývá z průzkumu agentury Kantar, provedeného pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů, realita je mnohdy jiná než plán. Ve skutečnosti má zkušenost s půjčkou na vánoční dárky 17 % Čechů.

Zadlužování před Vánoci totiž v řadě případů není plánované, ale způsobené unáhleným rozhodnutím. „Předvánoční období je z hlediska půjček a úvěrů tradičně velmi rizikové. V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami,“ upozornil Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů.

O tom, že se spotřebitelé často nechají zlákat ke koupi přímo zbožím vystaveným v obchodě, svědčí i fakt, že nejčastěji má půjčka na vánoční dárky formu nákupu spotřebního zboží na splátky (ve 23 % procentech případů). Dále si lidé na předvánoční nákupy berou neúčelové spotřebitelské úvěry (22 %), využívají kontokorent (20 %) či malou půjčku do výplaty (17 %).

V předvánočních měsících tak narůstá objem neuvážených půjček, které mohou dlužníkovi přinést problémy už s první splátkou. Spotřebitelé jsou totiž v tomto období náchylnější k tomu, aby se zadlužili u neprověřených nebankovních subjektů za nevhodně nastavených podmínek. „S nevýhodnými úvěry od neprověřených institucí jim tak hrozí upadnutí do dluhové pasti,“ dodal Vodička.

Vše o nebankovních půjčkách. I pro problémové klienty

Stejně hovoří i data z průzkumu, která říkají, že zatímco v běžném období se rizikově zadlužuje 27 % dlužníků, v listopadu a prosinci tento podíl vzrůstá na 47 %, tedy na téměř polovinu. „Spotřebitelé by měli vždy, a v předvánočním období to platí dvojnásob, velmi obezřetně přistupovat k tomu, jakým způsobem se rozhodnou financovat nákupy spojené s Vánoci a dárky obecně,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Pro zhruba třetinu respondentů, kteří mají zkušenost s předvánoční půjčkou, byl hlavní motivací momentální nedostatek hotovosti, 21 % z nich však v průzkumu uvedlo, že si na dárky půjčili vzhledem k dlouhodobému nedostatku finančních prostředků. U 17 % byl důvod k zadlužení přechodný nedostatek zdrojů vzhledem k dočasnému výpadku příjmů (například ztráta zaměstnání). Desetinu podnítila výhodná akce na splátky.

„Pokud se z důvodu např. i krátkodobého nedostatku financí rozhodnou pro půjčku, měli by jít jednoznačně k zavedené úvěrové či bankovní instituci, která je detailně seznámí se všemi podmínkami čerpání úvěru,“ doporučil Šmejkal. Spotřebitelé se tímto pravidlem však ne vždy řídí. I proto měsíční přírůstek nových klientů Poradny při finanční tísni v lednu a v únoru, kdy přicházejí první splátky předvánočních půjček, zpravidla vzroste asi o třetinu.

 

Češi letos plánují utratit za vánoční dárky v průměru 5 970 Kč, přičemž téměř 9 z 10 se chce vejít do 10 000 Kč. Nejčastěji chtějí koupit oblečení, obuv a doplňky, dále pak hračky a hry. Nejvíce respondentů však uvedlo, že se v minulosti zadlužilo na nákup spotřební elektroniky. Zadlužování na Vánoce je populární zejména mezi populací středního věku (nejvíce ve věkové skupině 45-50 let) a spíše u lidí s nižším vzděláním, anebo u rodin s dítětem do 18 let.

Dobrou zprávou je, že výše půjček na vánoční dárky většinou nebývá nijak závratná. U tří pětin respondentů, kteří si v minulosti půjčili na dárky, byla výše půjčky do 10 000 Kč, přičemž u 30 % to bylo jen do 5 000 Kč. U 15 % činila výše předvánoční půjčky 10 000 až 15 000 Kč. Šmejkal ovšem varoval, že pokud dlužník půjčku řádně nesplácí, kvůli úrokům z prodlení a dalším penalizacím, může výše krátkodobé půjčky rychle narůstat. Neschopnost splácet ovšem dlužníci často řeší nevhodnými způsoby, jako je další půjčka, anebo zkrátka „strčí hlavu do písku“ a nechají své dluhy strmě narůstat.

Podle Šmejkala ale existují vhodnější způsoby, jako je například konsolidace dluhů či jiná řešení, kterými se lze dluhových problémů smysluplně dostat. S konkrétním postupem na míru finanční situaci dlužníka pak může pomoci právě Poradna při finanční tísni, která poskytuje bezplatné poradenství v oblastech oddlužení, osobního bankrotu a při nejrůznějších těžkostech s dluhy. Netřeba však připomínat, že k minimalizaci budoucích potíží je klíčové vyhledat odborné rady co nejdříve.

Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Jak na dluhovou past?

Newsletter