Varování S&P: Evropa vstupuje do další pomalé etapy

Evropská krize vstupuje do další etapy „vytrvale slabého růstu“, varovala dnes ratingová agentura Standard & Poor’s. Svým prohlášením se tak trefuje do dne, kdy byly zveřejněny první odhady říjnových indexů nákupních manažerů, které v případě druhé největší ekonomiky Francie potvrdily zhoršující se podmínky. A ačkoli v případě eurozóny jako celku vyšla data lépe, při bližším pohledu na jednotlivé aspekty sektoru průmyslu i služeb to již tak růžové není.

Růst PMI v eurozóně maskuje prudký propad cen a propouštění

Francie byla v posledních měsících právem označována „nemocným mužem“ eurozóny. Hrubý domácí produkt by měl za třetí kvartál roku vykázat jen minimální růst a to o 0,2 procenta – po prvních dvou kvartálech stagnace.

 „Jsme přesvědčeni, že problémy eurozóny zůstávají stále nevyřešené… A že jednou z hlavních překážek stabilnějšího oživení je velká přemíra dluhu,“ uvedl mimo jiné analytik agentury Moritz Kraemer.

Na rozdíl od Francie, údaje ze soukromého sektoru německé ekonomiky vyšly nad očekávání, což po předchozích špatných datech dodalo investorům menší naději.

„První odhad německého PMI za říjen ukazuje, že ne vše v největší evropské ekonomice je ponuré,“ uvedl hlavní ekonom Carsten Brzeski z ING. „Podle našeho názoru není stav německé ekonomiky tak špatný, jak by se mohlo po srpnových datech zdát.“

S&P na začátku měsíce revidovala svůj výhled dlouhodobého úvěrového hodnocení Francie na negativní a současně snížila rating Finska na ‚AA+‘. Německu a Lucembursku prozatím stále zůstává nejlepší hodnocení na úrovni ‚AAA‘, přičemž ještě v roce 2006 této úrovně dosahovalo šest zemí eurozóny. 

(S podporou CNBC)

Newsletter