Varovné signály pro akcie

Řada psychologických teorií investování praví v řadě obdob shodné: na vrcholu trhů nakupují ti hnaní davem a panikou, zatímco racionálně uvažující investoři už mají „uklizeno“. Jiná část teorií radí pozorně sledovat chování insiderů. V této souvislostí má smysl s respektem nahlížet na poslední čísla o vývoji zpětných odkupů akcií ze strany firem a přitom nákupů akcií vlastní firmy ze strany jejích manažerů. Nůžky jsou zde rozevřeny nejvýrazněji od dot.com bubliny roku 2000.

Zpětné odkupy vlastních akcií americkými firmami v  letošním prvním pololetí dle čerstvých dat Standard & Poor´s přesáhly 275 miliard amerických dolarů. Růst stejné aktivity insiderů se přitom po sedmi čtvrtletích soustavného růstu zarazil. Do začátku září poměr firemních insiderů, kteří akcie své vlastní firmy prodávají vůči těm, kdo kupují, nafoukl na zhruba 23 tisíc ku 7 tisícům. To je nejvýraznější přetlak „insider nabídky“ od přelomu tisíciletí.

Jako vždy a všude se odpovědí na „proč“ dá hledat řada. Manažeři jsou si jistě vědomi trhů na maximech. Jsou si také vědomi, že zpětné odkupy v jejich firmách běží proto, že prostě není dostatek zajímavých investičních projektů nebo poptávky zákazníků. V obou případech platí, že insideři vědí nejvíc. V obou případech platí, to nevěstí příliš dobrého pro budoucnost, pro další růst amerických akcií je to nepříznivé.

Pohled na statistiky amerického indexu S&P 500 napovídá: Pětina firem v něm za první letošní půlrok omezila počet vydaných akcií nejméně o jednu pětadvacetinu. Tržby ale rostou v posledních dvou letech tempem kolem 2,5 procenta a manažeři firem ziskovost firem na akcii dohánějí právě zpětnými odkupy akcií. Ty jsou nástrojem, který okamžitě nastavuje lepší pohled na výsledky firmy. Dividendy, jejichž zvyšování by značilo důvěru v budoucnost, se nijak plošně nezvyšují.

S vědomím, že zisky minulé nejsou zárukou zisků budoucích, pohled do historie napovídá, že chování insiderů smysl sledovat má. Pesimismus ze strany manažerů firem v poměru prodejů ku nákupům akcií vlastní firmy zavládl v říjnu roku 2010 a zesiloval. Index S&P 500 vrcholil v dubnu 2011 a následně odepsal „tahem“ pětinu hodnoty. Předchozí dno z března roku 2009 prodeje versus nákupy akcií insidery předběhlo v listopadu roku 2008.

Jiným zdrojem zneklidnění může být vývoj širokého indexu amerických akcií Russell 2000 vůči blue chips indexům. V úvodu tohoto týdne na Russell 2000 poklesl rychlý 50denní klouzavý průměr pod pomalý 200denní (viz graf přiložený v galerii). Naplnil tak medvědí signál.

Newsletter