Varufakis měl nouzový plán pro drachmu. Najal hackera

Janis Varufakis za svého působení ve funkci řeckého ministra financí připravoval systém paralelního platebního systému, který by měl v případě nouze posloužit jako alternativa k euru a přechodný můstek ke staronové drachmě. Informaci deníku Kathimerini, který citoval slova ex-ministra financí ze záznamu hovoru s investory, Varufakis potvrdil.

Varufakis byl podle svých slov pověřen premiérem Tsiprasem, aby přichystal nouzový plán paralelního platebního systému, který by zemi mohl dovést od eura k drachmě. Bývalý ministr financí, který na svou funkci rezignoval začátkem července, přitom zdůrazňuje, že vyvést zemi z eurozóny rozhodně nebylo v jeho zájmu ani v jeho plánu. „Kontext těchto spekulací je takový, protože cílem bylo mě prezentovat jako darebného a zrádného ministra financí…a vynulovat prvních pět měsíců této vlády, jako by se nikdy nestaly,“ řekl Varufakis. Média informující o „tajné“ přípravě nového měnového systému podle něj zcela zkreslují skutečný účel plánu paralelní měny ve smyslu likvidity. Varufakis byl podle svých slov vždy absolutně proti jakémukoli narušení společné měny a proti svým kritikům se brání i na Twitteru.

 

ŘECKÁ KRIZE – od „NE“ v Greferendu po „ANO“ parlamentu

Co se vlastně stalo. List Kathimerini před několika dny zveřejnil záznam z telekonference, v rámci níž již bývalý ministr financí Řecka uvedl, že najal IT odborníka k vytvoření paralelního platebního systému. Ten měl fungovat v eurech, v případě nutnosti by ale „přes noc“ mohl najet na drachmy. Varufakis mimo jiné přiznal, že pověřil nejmenovaného muže (svého přítele), aby se naboural do webové stránky daňového úřadu země a zjistil tak potřebné informace k vytvoření souběžného systému. Systémy tohoto řeckého úřadu prý tehdy ovládali mezinárodní věřitelé Řecka, tedy Mezinárodní měnový fond a Evropská unie.

„Vytvořilo by to paralelní bankovní systém v době, kdyby banky byly uzavřené následkem agresivní činnosti Evropské centrální banky,“ uvedl Varufakis podle přepisů telekonference, které Kathimerini zveřejnil na webu. Konečný souhlas k dalšímu postupu ale prý Varufakis od Tsiprase nedostal.

Přiznání, které bezesporu mohlo rozčílit zahraniční věřitele i řeckou opozici – a taky se tak stalo. Kromě toho vyvolalo rozpaky i uvnitř vládní strany SYRIZA, za níž je Varufakis nadále poslancem. Tím spíš, že bylo doplněno zprávou o tom, že ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla SYRIZY Panajotis Lafazanis (vládu již také opustil) připravoval plán zabavení hotovostních rezerv národní mincovny pro případ hrozby odchodu z eurozóny.

Ačkoli Varufakis v čele řeckých veřejných financí je minulostí a do jihoevropské země se dnes sjely špičky věřitelských institucí k jednání o konkrétní podobě třetího záchranného plánu, vztahy mezi Aténami a především Berlínem zůstávají napjaté. Ještě na zmíněné telekonferenci Varufakis podotkl, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble je přesvědčen o prospěšnosti scénáře tzv. grexitu pro zbytek eurozóny. Schäublův „odboj“ může podle Varufakise vyústit i v to, že se Řecko s věřiteli na podmínkách záchranného plánu nakonec nedohodne. „Je známo, že Mezinárodní měnový fond se nového programu nechce účastnit, ovšem Schäuble trvá na opaku a nový plán účastí MMF podmiňuje… mám silné podezření, že do 20. srpna žádná dohoda nebude,“ řekl Varufakis. Zmínil tak konečné datum, dokdy mají být rozhovory uzavřeny a Atény mají splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.

(Zda se MMF chce či nechce další pomoci Řecku účastnit, zjevně není všem stejně jasné… více se dočtete například ZDE.)

Moudřejší ustoupí? Aneb „nekecej a odpouštěj“

Newsletter