Varufakis před měsícem: Řecko neblafuje, klidně odejdeme

(Aktualizováno 12:40) Řecko nabídlo ústupky v některých reformách, které po něm požadují jeho mezinárodní věřitelé výměnou za další peníze ze záchranného programu. Na internetovém blogu to dnes napsal řecký ministr financí Janis Varufakis. I zde ale zřejmě platí rčení „odsud posud“. V měsíc starém rozhovoru se strážcem řecké státní pokladny, který většině světových médií ušel a o němž dnes informuje Makedonská informační agentura, se Varufakis nechal slyšet: Řecko neblafuje a bude-li tlačeno do dalších bolestivých reforem a škrtů, z eurozóny odejde“.

Vcelku jasný vzkaz o tom, že levicová vláda v Aténách trvá na svém a na některé podmínky, na nichž zahraniční věřitelé země trvají, zkrátka nepřistoupí. „Pokud říkám, že nakonec z eurozóny vystoupíme, budeme-li nuceni přijmout neudržitelná úsporná opatření, nejde o žádné plané řeči,“ prohlásil Varufakis ve zmíněném rozhovoru. Že se na tomto postoji pravděpodobně mnohé nezměnilo, naznačuje naladění před dnešní plánovanou schůzkou ministrů financí eurozóny v lotyšské Rize, která měla být konečným termínem pro dohodu v řecké (patové) situaci.

Varufakis: Odchod Řecka by spustil lavinu napříč Evropou

Evropská komise dnes podle zpráv z agentur uvedla, že dosavadní pokrok v jednáních je nedostatečný a žádná dohoda se na dnešním jednání euroskupiny nečeká. Očekávání od dnešního jednání krotil již ve středu předseda pracovní skupiny pro jednání ministrů financí eurozóny Thomas Wieser. Z politických lídrů je cítit únava z dlouhých a zatím bezvýsledných jednání, opakují se apely na nutnost uspíšení potřebných kroků. Situaci „zachraňuje“ spolková kancléřka Angela Merkelová, která zopakovala, že je třeba učinit vše potřebné, aby Řecku nedošly peníze.

Frustrace narůstá

Podle zdrojů z dnešního jednání v Rize se na hlavu Varufakise snášejí ostrá slova kritiky. Kolegové z politických kruhů eurozóny se údajně stále častěji vyjadřují o nezodpovědnosti a mrhání času, padaly výrazy jako „gambler“ a „amatér“. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem podle agentury Bloomberg prohlásil, že bez úspěšné detailní dohody nemá Řecko na výplatu zbylé finanční injekce šanci. 

Investoři si zatím, zdá se, větší rizika nepřipouštění. Evropské akciové trhy slušně rostou a euro vůči dolaru vystoupalo nad hranici 1,09. Z pohledu ekonomiky je Řecko zanedbatelné – tvoří zhruba 2 procenta HDP eurozóny – potenciální rizika jsou spíše spojená se ztrátou důvěry v region a možným „přelitím“ negativních emocí na okolní trhy. V tomto ohledu si Varufakis nedávno přisadil, když prohlásil, že pokud by Řecko muselo eurozónu opustit, odstartoval by tento krok lavinu v celé Evropě a nákaza nedůvěrou v euro by se nevyhnutelně začala šířit dál. „Kdokoli, kdo předstírá, že ví, co by následovalo v den, kdy bychom byli postrčeni ze srázu dolů, mluví nesmysly a jde proti Evropě,“ nešetřil ostrými slovy.

„Neshody nejsou nepřekonatelné“

Navzdory výše uvedenému, Varoufakis vysílá jisté signály, že spolupracovat chce. „Stávající neshody s našimi partnery nejsou nepřekonatelné,“ napsal ministr na blogu. Řecká vláda je podle něj ochotna racionalizovat penzijní systém, například omezením předčasného důchodu, pokračovat v částečné privatizaci státního majetku, zabývat se nesplácenými pohledávkami, vytvořit nezávislou daňovou komisi a podpořit soukromé podnikání. Rozdíly, které přetrvávají, se podle řeckého ministra týkají toho, jak „chápeme vztahy mezi různými reformami“ a vnějším prostředím.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat EU a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za poskytnuté peníze přijaly Atény hospodářské reformy, v zemi se ale pak zvýšila nezaměstnanost a výrazně se snížil hrubý domácí produkt.

Nová řecká vláda letos dosavadní reformní programy zpochybnila a mezinárodní věřitelé čekají s vyplacením zbývajících 7,2 miliardy eur do zhodnocení nových reformních plánů. Řecko slíbilo, že se s partnery dohodne na komplexním seznamu reforem do konce dubna. Jednání mezi zástupci věřitelů a levicovou řeckou vládou se však zadrhla.

Řecku potrvá desítky let, než se postaví na nohy, zní z Německa

Newsletter