Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Váží si ČR svobody? „Podnikatel je mnohdy parazit“

Česká republika je stejně jako loni 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 157 sledovaných států světa. Vyplývá to z dnes zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích dnes informovalo Centrum ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.

„Česká republika přešlapuje na místě. O revolučních opatřeních zásadně zvyšujících ekonomickou svobodu se bohužel jen hovoří. Skutečně špatně jsme na tom v oblasti nadměrné regulace podnikání, projevující se zejména ve vysoké míře byrokracie při zakládání firem a zbytečných administrativních nárocích na podnikatele snižující flexibilitu na trhu práce,“ uvedl Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. Problém představuje podle něj i justice.

Slovensko si v indexu pohoršilo ze 45. pozice na 47. místo, kde je společně s Polskem. V první desítce ekonomicky nejsvobodnějších zemí je z evropských zemí Švýcarsko na čtvrtém místě, ze zemí EU Irsko na osmém místě a Velká Británie na desátém místě. USA se umístily na 16. místě.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2013. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 157 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

Kovanda: Na postoj státu doplácí celá ekonomika

Česká republika má na to, aby se v žebříčku umístila mnohem výše. Dopouští se však řady omylů. Například podnikatele mnohdy stále spatřuje spíše jako „parazita“ než jako potenciálního inovátora, zásadního přispěvatele k hospodářskému rozkvětu. Žádný div, že se pak v ČR přílišnými inovacemi chlubit nemůžeme.

Aktuální data OECD (str. 305) prokazují, že v oblasti privátního výzkumu a vývoje je na tom Česká republika žalostně. Ve všech čtyřech hodnotících kritériích se nachází pod mediánem zemí OECD, z toho ve třech z nich opravdu hluboko (počet schválených patentů a ochranných známek v poměru k velikosti ekonomiky; počet firem investujících do výzkumu a vývoje na vrcholné úrovni, opět vzhledem k HDP). Podobně neslavně na tom jsme s inovativním podnikatelstvím.

Ve sledovaných kritériích (objem rizikového kapitálu v poměru k HDP; snadnost podnikání) je ČR opět pod úrovní střední hodnoty hospodářsky vyspělých zemí. Z jiných aktuálních dat OECD (str. 95) zase vyplývá, že je u nás v rámci hospodářsky vyspělých zemí vůbec nejslabší spolupráce mezi firmami a univerzitami. Opět: stát se stále nenaučil vidět v podnikateli skutečného partnera. Doplácí na to celá ekonomika. 

Vybrané výsledky Indexu ekonomické svobody 2015:

  Země
1. Hongkong
2. Singapur
3. Nový Zéland
4. Švýcarsko
5. Spojené arabské emiráty
6. Mauritius
7. Jordánsko
8. Irsko
9. Kanada
10. Spojené království
16. Spojené státy americké
29. Německo
42. Česká republika
47. Slovensko
84. Chorvatsko
99. Rusko
111. Čína
157. Venezuela

 

Zdroj: CETA – Centrum ekonomických a tržních analýz

Newsletter