Včerejší propad dolaru – výběr zisků, nebo počátek korekce?

Dolar včera zaznamenal svůj největší jednodenní pokles za více než 12 měsíců. To bylo do velké míry způsobeno výběrem zisků býčích investorů, jež uzavírali své pozice z důvodu nejistoty ohledně jak překoupenosti americké měny, tak i načasování zvyšování sazeb americkým Fedem.

Euro oslabilo vůči většině měn vyjma dolaru poté, co zpráva o německé průmyslové výrobě poukázala na největší pokles za posledních pět let. Japonský jen posiluje v očekávání pozitivního komentáře prezidenta BoJ Haruhiko Kurody, navazujícího na rozhodnutí centrální banky ponechat sazby beze změny.

„Hlavním devizovým příběhem je síla amerického dolaru,“ řekl Joseph Capurso, měnový stratég Commonweatlh Bank of Australia. „Včerejší pokles jde na úkor vybírání zisků.“

Bloomberg Dollar Spot Index, jenž sleduje americkou měnu vůči 10 hlavním světovým měnám, dnes získává 0,1 procenta na 1.069,62, poté co včera klesl o 0,9 procenta, nejvíce od září 2013.

Dolar se momentálně pohybuje na hranici 1,26463 za euro. Vůči japonskému jenu klesá o 0,2 procenta na 108,411 jenů. Česká koruna, poté co se ocitla na více jak 5letých minimech vůči dolaru, získává částečně zpět své ztráty a obchoduje na 21,6957 koruny za dolar. Vůči euru pokračuje v nejasném pohybu na 27,547 koruny za euro.

Newsletter