Ve Francii spadl let Germanwings. Nikdo nepřežil

(Aktualizováno 16:06) Ve francouzských Alpách u obce Digne se zřítil letoun Airbus A320 se 148 lidmi na palubě, z toho 142 pasažéry a 6 členy posádky. Uvedly to agentury AFP a RIA. Jednalo se o let 9525 na trase ze španělské Barcelony do německého Düsseldorfu. Letoun patřil nízkonákladové letecké společnosti Germanwings, která spadá pod skupinu Lufthansa. Na tragickou událost reagují propadem až o 6 % akcie aerolinek Lufthansa. Kolem 3 procent ztrácejí také akcie leteckého výrobce Airbus.

Vrtulníky francouzské policie již objevily trosky Airbusu mezi obcemi Digne-les-Bains a Barcelonnette nedaleko Itálie. Nehodu podle francouzských médií, které citují státního tajemníka pro dopravu, nepřežil nikdo, což potvrdila také francouzská policie operující v místě neštěstí. Podle ní potrvá řadu dní, než budou nalezeny všechny oběti. „Nikdo nepřežil,“ řekl francouzský vládní činitel. Těla obětí a trosky stroje jsou podle policie rozesety v těžkém horském terénu. Zasahující záchranné čety nejprve budou sbírat těla mrtvých a pak trosky letounu. 

Mnoho obětí asi pochází z Německa a další ze Španělska a asi i Turecka. Podle vládních zdrojů z Madridu bylo na palubě 45 Španělů. K pádu podle Hollandea došlo sice na odlehlém místě, ale nelze vyloučit ani nějaké oběti na zemi. 

Kvůli neštěstí se francouzský prezident sešel se španělským králem, který přijel na návštěvu Francie a kvůli tragédii ji ihned ukončil a odletěl do vlasti. Hollande telefonicky kontaktoval i německou kancléřku Angelu Merkelovou, kterou prý zpráva „hluboce otřásla“. Její úřad oznámil, že kancléřka odřekla veškeré schůzky a sleduje aktuální vývoj. Hovořila se španělským premiérem Marianem Rajoyem. Německá velvyslankyně v Paříži odcestovala na místo nehody.    

Německé ministerstvo zahraničí kvůli zřícení stroje ustavilo krizový štáb a zřídilo zvláštní telefonní linku pro příbuzné pasažérů osudného letu 4U9525. Podobná opatření na francouzské straně oznámil premiér Manuel Valls. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že Berlín je v úzkém kontaktu s francouzskými úřady. 

Letoun vzlétl z Barcelony asi v 10:00 SEČ a z radarů se ztratil nad Francií kolem 11:00 SEČ krátce po vyslání nouzového signálu, kdy se podle odborníků nacházel v nezvykle malé výšce asi sto kilometrů severně od Cannes. Posádku tvořili dva piloti a čtyři letušky, upřesnila francouzská média.     

Pilot podle webu Le Point vyslal vzkaz „mayday“ a současně požádal o možnost rychlého přistání. To znamená, že letecký dispečer má uvolnit letištní plochy v oblasti letu postiženého stroje. Letoun ale klesal rychleji, než měl na to, aby doletěl třeba na letiště v Nice. Podobné naléhavé klesání letadla způsobuje podle zdrojů Le Point pokles tlaku na palubě, třeba v důsledku otevření dveří či rozbitého okna.     

Lufthansa sdělila, že zatím o nehodě nemá přesné informace. Podobně se vyjádřila i nízkonákladová společnost Germanwings. Šéf Lufthansy Carsten Spohr na Twitteru uvedl, že potvrzení tragedie bude znamenat „černý den německého letectví“.     

Počasí v oblasti Alp zvané Meolans-Revels, kde stroj spadl, bylo dobré. Příčiny tragédie, na jejíž místo se krátce po záchranářích vypravil i francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve, nejsou jasné. Podle něj se trosky nacházejí na svazích v nadmořské výšce 2000 metrů a jsou nepřístupné po silnici. 

Zřícený Airbus A320 je podle agentury DPA jedním z nejstarších v letce Germanwings. První dálkový let absolvoval v listopadu 1990, v únoru následujícího roku ho podle portálu Airfleets.net převzala Lufthansa. Dnešní tragedie je od roku 2000 pátou nehodou tohoto typu stroje ve světě s více než stovkou obětí. 

Jde o nejvážnější letecké neštěstí ve Francii od července 2000, kdy se při startu z pařížského letiště Roissy zřítil nadzvukový dopravní letoun Concorde. V jeho troskách zahynulo 113 lidí. Tragédie uspíšila zamýšlené stažení těchto letadel z provozu.

Newsletter