Vedení Uberu chce na burzu. Nastal ten pravý čas?

Přestože se investoři ze Saúdské Arábie a Japonska do vstupu společnosti Uber na burzu zatím nehrnou, rada firmy má jiný názor. Její členové se poměrně jasně vyjadřují ve prospěch IPO. Nový ředitel společnosti navíc tvrdí, že i čísla hovoří ve prospěch veřejné nabídky akcií. Dočkáme se?

Nový šéf největšího startupového projektu na světě Dara Khosrowshahi minulý čtvrtek uvedl, že rok 2019 je ideálním momentem vstupu na akciovou burzu.

„Už v současnosti musíme strpět všechny nevýhody, které obvykle mají veřejně obchodované firmy. Nemáme však žádné výhody. Travis Kalanick a celá rada firmy souhlasí s tím, že bychom měli vstoupit na akciovou burzu. Aktuální čísla navíc tuto představu potvrzují,“ uvedl pro CNBC současný ředitel Uberu.

Spoluzakladatel a exředitel společnosti Kalanick v minulosti uvedl, že nejlepší strategie je vyčkávat tak dlouho, jak jen to bude možné. Na otázku, proč změnil svůj postoj, ale nereagoval. Přestože firma Uber prozatím není v zisku, současný CEO uvedl, že „čísla sedí“ v mnoha oblastech. Pravděpodobně tím naznačil, že v určitých částech světa je na tom Uber se ziskem lépe. V rozhovoru pro New York Times však nedávno uvedl, že ve Spojených státech nebude služba zisková ještě dalších šest měsíců.

Podle nedělních zpráv NBC je Uber blízko dokončení dohody o prodeji značné části firmy japonskému konglomerátu SoftBank. Ve smlouvě se jedná o odkup v hodnotě jedné miliardy dolarů, což je nejméně 14 procent společnosti, skupinou investorů v čele se SoftBank. Celý proces by měl trvat nejméně jeden měsíc a měl by zpevnit finanční stabilitu firmy.

Kolik jednorožců běhá po světě? Mezi nimi je i jeden český

Khosrowshahi nastoupil na ředitelský post v srpnu, a to na vrcholu mediální krize kalifornské firmy. Po odstoupení Kalanicka, který byl zužován jedním skandálem za druhým, se tak do křesla usadil nenápadný íránský rodák.

„Nevím přesně, kdy se situace ve firmě začala tak rychle zhoršovat. Občas i v dobrých časech může něco hnít. Myslím si, že Uber měl v té době právě ty dobré časy,“ uvedl Khosrowshahi. Dle jeho slov, během prvních týdnů spekulací o novém řediteli nezvedal spoustu telefonů. Bál se totiž, aby něco neproniklo na veřejnost. Ze začátku jeho vedení pak viděl, že v rámci rady firmy panují velké neshody.

Konflikty na letišti, stávkující taxikáři. Jak regulovat taxi a Uber?

„Jsou tu dvě skupiny, které mají vzdálené názory. Vzájemně do sebe při jednáních střílí. To, co jsem radě řekl, bylo: ‚Pokud budeme střílet do vlastních řad, tak aspoň střílejme konvenčními zbraněmi, ne atomovkou‘,“ podělil se ředitel Uberu o to, jak moc byla celá situace vážná.

Khosrowshahi později také požádal bývalého šéfa a spoluzakladatele Kalanicka, který je v současnosti stále členem rady, aby se na nějaký čas stáhl do ústraní. Ten to údajně vzal velmi dobře. Někdy prý spolu hovoří desetkrát týdně, někdy vůbec. Dle slov íránského rodáka by byl hloupý, pokud by nevyužil Kalanickova „geniálního talentu“.

Charouz (SmileCar): Strach o vlastní auto? Češi se půjčovat nebojí

Hlavním úkolem je teď dokončit transformaci ze startupu na vyspělou veřejně obchodovatelnou společnost. Přístup nového CEO je odlišný než ten jeho předchůdce. Když byla licence Uberu na provoz služby v Londýně zrušena, Khosrowshahi udělal něco velmi „ne-uberovského“ – omluvil se. Na druhou stranu ale rozhodně nepolevuje v těžkých soudních bojích. Sledovaný je zejména souboj s Waymem, společností zabývající se autonomními auty, která je odnoží Alphabet.

„Případ jde k soudu. Škody, které oni tvrdí, že utrpěli, jsou dle mého názoru velmi pochybné,“ uvedl svůj názor Khosrowshahi.

Newsletter