Velikonoční nadílka na koruně? Vůči euru oslabení o 0,6 %

Kurzový závazek ČNB už není, koruna je „svobodná“ a hledá novou rovnováhu. Uplynulé čtyři dny měly jasný směr. Česká měna vůči té evropské oslabila, a to o necelých 0,6 %. Oproti konci minulého týdne se tak posunula o zhruba 15 haléřů.

Co se týče fundamentů, za zmínku stojí především vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Klíčová byla informace o tom, že centrální banka je na trhu EURCZK nepřítomna, tudíž je jeho vývoj ovlivněn pouze tržními silami. Rusnok pak na adresu ostře sledovaného páru poznamenal, že aktuální volatilita je z pohledu očekávání bankovní rady překvapivě malá. Stále však platí, že jakmile by došlo k nadměrným výkyvům, ČNB je připravena je vyhlazovat měnověpolitickými nástroji.

Rusnok: Čekali jsme větší výkyvy kurzu koruny

Během o pátek zkráceného týdne se koruna nejprve posunula z 26,60 za euro až k 26,50 EURCZK, což je od intervenčního exitu prozatímní minimum páru. Motorem tohoto zpevnění byla březnová inflační data, která ukázala 2,6% tempo růstu cen. Následně však došlo na odraz od této psychologické hranice, který trval až do dnes, kdy se nacházíme na 26,72 EURCZK.

ČNB a konec ultra levného zadlužování české vlády

Určitý zvrat byl pozorován i na korunových forwardech. Tříměsíční EURCZK forward si ihned po oznámení ukončení kurzového závazku prošel výprodejem a to až k úrovním z prosince 2016. Během tohoto týdne však již byla patrná nová nákupní aktivita, která instrument dostala až k aktuálním cca 26,63 koruny za euro.

Vyjma aktuálního hodnocení stavu korunového trhu se zástupci ČNB, konkrétně guvernér Rusnok a ředitel sekce měnové Tomáš Holub, shodli v otázce úrokové politiky. Oba bankéři nezávisle na sobě potvrdili, že prognóza o možném navýšení sazeb během třetího kvartálu 2017 je pouze modelová, tudíž ji nelze brát zcela vážně. Jedná se totiž pouze o výstup, který měl sloužit jako „vodítko pro správné načasování konce kurzového závazku.“

Jak ČNB rozhodovala o exitu? Závazek se osvědčil, opusťme ho!

U eurodolaru bylo během týdne patrné pozvolné oslabování americké měny. Výrazný posun přišel až ve středu, kdy se slova chopil prezident USA Donald Trump. Ten opětovně provedl slovní intervenci, když řekl, že dolar se podle něj stává až příliš silný, což poškozuje konkurenceschopnost Spojených států.

„Dolar se stává až příliš silným,“ přepisuje server Business Insider Trumpova slova. „Částečně je to má chyba, jelikož mi lidé důvěřují.“ Po tomto vyjádření americká měna oslabila jen těsně pod 1,068 EURUSD.

Aktuálně je již pozorováno postupné umazávání dolarových ztrát. Vůči euru se americká měna obchoduje na 1,062 EURUSD.

Ve dvojici s korunou byl pozorován tentýž průběh. Po propadu až k 25,00 USDCZK, jsme se dostali zpět na 25,15 USDCZK.

Newsletter