Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Velikonoční tip: Investice do čokoládových zajíčků

Velikonoce jsou nejen svátky jara, ale také čokolády. Vedle Vánoc je i období před Velikonocemi časem žní pro výrobce cukrovinek. A na své by si kolem velikonočních svátků mohli přijít i dlouhodobě orientovaní investoři.

Letos máme na nákup sladkostí, kterými potěšíme malé koledníky, více času. Velikonoční svátky jsou totiž o dva týdny později než loni. A tak jarní prodeje, které se odrazí ve výsledcích potravinářských firem, prý budou o něco vyšší. Němci to mají dokonce spočítané, podle aktuálního průzkumu největší němečtí výrobci cukrovinek pro letošní Velikonoce vyrobili 202 milionů čokoládových zajíčků (počet se vztahuje k jednotné základně 100 gramů). To představuje nárůst zhruba o jedno procento. Většina, asi 107 milionů kusů, zůstává v Německu, 95 milionů se vyveze do zahraničí, především do evropských partnerských zemí – a skončí tak například i v košících českých koledníků. Informace uvedl německý list Frankfurter Allgemeine.

A stejně jako na Velikonoce neuděláte chybu s čokoládovými zajíci či vajíčky, můžete podle listu vsadit i na jejich výrobce, chcete-li si do svého investičního košíku vložit tituly, které vám budou dlouhodobě vydělávat.

Barry Callebaut

Kdykoli jde na burze o čokoládu, narazí investoři na jméno Barry Callebaut. Spotřebitelům je toto jméno povětšinou neznámé, tento švýcarský koncern však podle listu stojí za jedním ze čtyř kakaových a čokoládových produktů kupovaným po celém světě. Skupina Barry Callebaut zahrnuje výrobce jako je Van Houten nebo Callebaut a je největším světovým dodavatelem vysoce kvalitní čokolády pro firmy z potravinářského průmyslu.

Ve středu tento největší výrobce čokolády na světě reportoval své výsledky za první pololetí svého fiskálního roku končícího 28.února. Obrat se zvýšil o 3,3 % na 3,5 mld. CHF, čistý zisk vzrostl o 31,7 % na 142,1 mil. CHF. Společnost tak sice nedokázala naplnit svůj střednědobý cíl zvyšování obratu o 4-6 %, střednědobý výhled však do budoucna potvrdila. CEO Antoine de Saint-Affrique přitom uvedl, že dobrá růstová dynamika bude pokračovat i přes trvající volatilitu na trzích.

K dosažení svých ambiciózních růstových cílů nakupuje Berry Callebaut ve větší míře nové výrobní kapacity. Na konci loňského roku například dokončil akvizici belgické čokoládovny od svého konkurenta Mondelez International, která zahrnuje i dlouhodobou smlouvu na dodávky čokolády bývalému majiteli. Firma také otevřela první továrnu na výrobu čokolády v Indonésii, v plánu má i rozšíření kapacit v USA a Singapuru.

Pro dlouhodobé investory se jeví tato čokoládová akcie každopádně jako ideální, těšit se totiž mohou jak z jejího stabilního růstu, tak z pravidelných výplat dividend.

Následující graf ukazuje vývoj akcií společnosti Berry Callebaut za posledních pět let (ve švýcarských francích):

Mondelez

Ke zdejšímu velikonočnímu sortimentu cukrovinek neodmyslitelně patří i fialoví zajíčci značky Milka od společnosti Mondelez International.

Z operativního hlediska se v poslední době této americké společnosti nevedlo úplně nejlépe. Obrat v roce 2016 klesl o 12,5 % na 25,9 miliardy dolarů a čistý zisk zaznamenal propad na 1,66 mld. USD. Přesto firma v polovině února vyjádřila svůj optimismus ohledně výrazného zlepšení obratu a provozní marže.

O tom, jakým směrem se obchody společnosti letos ubírají, bude jasno až za necelé dva týdny, kdy firma zveřejní své výsledky za první kvartál.

Akcie společnosti Mondelez International jsou každopádně zajímavým titulem. Dlouhodobý trend je pozitivní, poměr P/E pro rok 2018 činí 18, což je v porovnání s konkurenty ještě poměrně výhodné.

Následující graf ukazuje vývoj akcií společnosti Mondelez International za posledních pět let (v USD):

Nestlé

Největší potravinový koncern na světě, společnost Nestlé, bude reportovat své čtvrtletní výsledky jen o několik dní dříve než Mondelez International. Typické velikonoční produkty, jako jsou čokoládoví zajíčci od Milky, tato nadnárodní společnost se sídlem ve Švýcarsku v portfoliu sice nemá, i tak se svou širokou nabídkou sladkostí na velikonočních prodejích značně vydělává.

V obchodním roce 2016 zaznamenala nárůst obratu na 89,5 miliard švýcarských franků. Čistý zisk ve výši 8,5 mld. CHF však kvůli řadě mimořádných faktorů nedopadl zrovna uspokojivě. Nicméně čísla za první čtvrtletí tohoto roku mohou ukázat, zda byl přestup nového CEO Marka Schneidera z německé zdravotnické společnosti Fresenius do švýcarského Nestlé dobrým rozhodnutím.

Akcie firmy se loni v létě dostaly pod tlak. Od prosince je však na trhu opět patrný „severní“ kurs. Indikátor GD200 (200denní hladina), důležitý pro mnohé dlouhodobé investory, byl proražen směrem vzhůru a titul na konci března dosáhl svého šestiměsíčního maxima. Pro Nestlé hovoří navíc atraktivní, více než tříprocentní, dividendový výnos, i když hodnota P/E 2018 nad 19 napovídá, že akcie už rozhodně není levná.

Vývoj ceny akcií Nestlé (v CHF) v posledních pěti letech si můžete prohlédnout na tomto grafu:

Lindt & Sprüngli

Velikonočnímu sortimentu kraluje zlatý zajíček s červeným obojkem, na kterém zvoní maličká rolnička. Kdo by ho neznal. Jeho výrobcem je čokoládovna Lindt & Sprüngli.

Firma loni v říjnu povýšila svého dlouholetého CFO na šéfa celé společnosti. Čísla za rok 2016, za která byl zodpovědný, rozhodně nedopadla špatně. Obrat vzrostl o 6,8 % na 3,9 mld. CHF, čistý zisk o 10,2 % na 419,8 milionu franků. Takový růst si chce Lindt udržet i do budoucna – ve střednědobém horizontu očekává 6-8% růst. A pokud letošní velikonoční prodeje budou opět silné, je zde docela dobrá šance, že Lindt tohoto cíle dosáhne. Nehledě na to, že firma je již díky stále novým inovacím výrobků v regálech se sladkostmi úspěšně zastoupena po celý rok.

Při pohledu na minulých 12 měsíců si však vývoj švýcarského podílového listu Lindt & Sprüngli, který je srovnatelný s akcií s přednostním právem, nevedl zrovna přesvědčivě. Na své hodnotě za tu dobu ztratil téměř 9 %. Tento klesající trend byl však nyní prolomen a poté, co titul na začátku února pokořil 200denní hladinu směrem vzhůru, nabízí dlouhodobým investorům atraktivní příležitost k nákupu.

Atraktivitu titulu pro dlouhodobé investování podporuje fakt, že za uplynulých deset let podílové listy Lindt & Sprüngli zaznamenaly nárůst o více než 160 %. Nejednoho investora nyní možná nicméně odradí vysoké ocenění, hodnota P/E 2018 činí 31. Tyto podílové listy však nejsou jedinou možností, jak do firmy investovat. Existují ještě akcie na jméno, ty však vzhledem ke své současné ceně kolem 63.000 eur patří k nejdražším akciím na světě.

Zapomeňte na Apple, Google či Teslu. Dejte si pizzu

Saxo Bank: Jak se bude vyvíjet investiční prostředí ve 2Q?

Deutsche Bank: Tesla se do 2030 bude prodávat jako BMW a Mercedes

Newsletter