Velká máslová krize?

Také jste si všimli, že máslo až trestuhodně podražilo? A může být i hůř. Ceny másla raketově rostou po celé Evropě a jeho spotřeba přesto stále stoupá, zatímco zásoby se snižují. Mlékárny varují, že máslo brzy dojde. Francie zase panikaří, že nebude z čeho péct croissanty. Doby, kdy Evropa oplývala „horami másla“ a „jezery mléka“, jsou, jak se zdá, ty tam.

Strach o máslo

Začátkem července vyvolal šéf největší britské mlékárenské skupiny Arla Peder Tuborgh u spotřebitelů vlnu paniky, když sdělil BBC, že dodávky mléka na výrobu másla od farmářů jsou nedostatečné a mohou způsobit jeho nedostatek. „První známkou nedostatku je, že cena másla velmi prudce roste,“ řekl Tuborgh. Dodal přitom, že mléka se nedostává proto, že jeho producenti v loňském roce „šlápli na brzdu“, aby kompenzovali předchozí nadměrnou produkci, která způsobila snížení jeho cen na pultech supermarketů. Dopad tohoto vývoje podle něj v následujících měsících pocítí zákazníci po celé Evropě.

Britská farmářská unie (National Farmers Union) obvinila Tuborgha z šíření poplašných zpráv. Neustálé prudké výkyvy u mléčných produktů podle ní nikomu neprospívají, nejméně pak samotným farmářům.

Upozornila přitom na to, že ačkoli velkoobchodní ceny smetany a másla v posledních týdnech dosáhly rekordních hodnot, výstupní ceny na úrovni farmářů na to nijak znatelně nereagovaly. Z toho podle ní vyplývá, že „šíření poplašných zpráv o blížícím se nedostatku u dodávek mléka slouží jen ke strašení spotřebitelů.“

Také podle Agrární komory ČR jde především o obchodní záležitost. „Cena másla rozhodně nesouvisí s výkupní cenou mléka u prvovýrobců, protože cena spotřebitelská se tak jako u jiných komodit a potravin z nich vyrobených pohybuje po poněkud jiné křivce. Jde tedy spíše o záležitost obchodu, jeho aktuální poptávky a nabídky a ochoty spotřebitelů cenu akceptovat,“ uvedl ke zdražování másla pro ČTK na serveru Týden.cz mluvčí komory Jiří Felčárek.

Někdejší „hory másla“ jsou minulostí

Jenže obavy o mizící pověstné evropské „hory másla“ přetrvávají. V Evropské unii koncem května klesly zásoby másla na 1 396 tun. To je 99% propad z 92 548 tun zaznamenaných v květnu 2016, píše na svém serveru televizní stanice CNBC. Problém je, že právě v době, kdy produkce mléka klesá a ceny letí vzhůru, poptávka po másle znatelně roste a tlačí ceny dále vzhůru.

I v České republice spotřeba másla roste. Podle údajů ČSÚ v roce 2015 činila 5,5 kg na osobu, což je téměř osmiprocentní meziroční nárůst. V roce 2007 přitom Češi snědli v průměru 4,2 kg másla.

Obavy trhu z nedostatku másla je třeba brát vážně, varovala podle CNBC pařížská šéfkuchařka Séverine Nobis, která ve francouzské metropoli provozuje pekařskou školu. „Skutečným rizikem by byl rozmach globálních změn stravovacích návyků. Když prudce vzroste poptávka po másle, může dojít k nedostatku a v tom případě prudce porostou i ceny sladkého pečiva.“

Podle Nobis její Pâtisserie à la Carte nárůst cen másla do cen pečiva ještě nepromítla. Nicméně připustila, že pokud se do podzimu trh nestabilizuje, bude to nucena v nějaké „rozumné“ míře učinit. „Producenti mléka jsou dnes ve ztrátě. Musíme systém změnit tak, aby se mohli uživit a abychom zabránili uzavírání farem a nedostatku másla,“ upozorňuje.

Máslo je v kurzu

Jedním z důvodů rostoucí poptávky po másle je podle Kevina Bellamy, globálního stratéga pro mléčné produkty u Rabobank, „dlouhodobý posun“ spotřebitelů zpět směrem k přírodnějším produktům. Podle CNBC přitom poukázal na titulní stránku čísla časopisu Time vydaného před třemi lety, kde se píše o tom, jak se vědci mýlili ohledně rizik nasycených tuků a nyní naopak nabádají ke konzumaci másla.

 

Souvislost mezi máslem a kardiovaskulárními onemocněními zpochybňuje mezitím jedna aktuální studie za druhou. Zároveň s tím se množí negativní zprávy kolem některých rostlinných tuků, jako je margarín, což dále zvyšuje zájem o máslo.

A na aktuální trendy reaguje i komerční sféra. V srpnu 2015 oznámil McDonald´s, že vzhledem ke zvyšující se poptávce po přírodních produktech přechází na máslo. Brzy jej pak následovaly i další firmy.

 „V  90. letech se rozšířil názor, že živočišné tuky jsou nezdravé a byly snaživě nahrazovány tuky rostlinnými. Uplynulo čtvrtstoletí, názory se opět změnily a najednou je živočišný tuk, v tomto případě mléčný tuk, opět v kurzu,“ souhlasí mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová, citovaná agenturou ČTK na serveru Týden.cz.

Na aktuální růst cen másla podle ní také působí fakt, že se svět vzpamatovává z finanční krize a zvyšuje se poptávka po kvalitních výrobcích s mléčným tukem v Číně, v Austrálii či na Novém Zélandu. „To vše znamená, že poptávka po mléčném tuku se enormně zvýšila, a ten prostě na trhu není. A co není dostupné, to je logicky drahé.“ V České republice se podle jejích slov zemědělci navíc přeorientovali na chov dojných plemen s nižším obsahem tuku v mléce.

Přirážky?

Vyšší ceny másla v Česku, například na rozdíl od sousedního německého trhu, jsou podle Večeřové dány také vyšším DPH u potravin a vysokou přirážkou ze strany obchodních řetězců, která dosahuje až 60 %.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy je současná cena dána hlavně růstem marže, kterou si určují mlékárny a prodejci. Cena mléka, za kterou zemědělci prvovýrobci prodávají, byla v letošním prvním pololetí s 8,06 Kč za litr nižší než před 12 lety, uvedl podle serveru České noviny. Na vysoké ceně pro spotřebitele se tak dle Pýchy podepisují marže obchodníků, které se pohybují mezi 25 až 30 procenty. Zemědělci podle něj loni, stejně jako na začátku letošního roku, na mléku prodělávali, do zisku se dostanou až nyní v červenci nebo v srpnu.

Takovým tvrzením se však podle ČTK řetězce brání. Důvodem rostoucích cen másla je například podle mluvčí Globusu Pavly Hobíkové celosvětově nižší produkce. „Smetany je obecně na trhu nedostatek a situaci nenahrávají ani letní měsíce, kdy je v mléku méně tuku. V současné době pracujeme s nákupní cenou smetany o 100 procent vyšší než například ve stejném období v loňském roce,“ přepisuje Týden.cz slova Hobíkové.

Podíl obchodní marže na tržbách za zboží v maloobchodu s potravinami v posledních letech podle ČSÚ roste. V roce 2015 dosahoval 25,3 %, zatímco v roce 2008 to bylo 24 %.

Ceny másla na rekordech

Podle údajů Organizace pro výživu a zemědělství OSN v červnu vzrostly ceny másla o 14 % na největší hodnoty v historii, které byly v červenci posunuty ještě výše.

Rekordy trhají ceny másla i na pultech českých supermarketů. V červnu stál podle údajů Českého statistického úřadu kilogram másla 187,50 Kč, což je již téměř 47 Kč za kostku (250 g). To je oproti loňskému roku nárůst o 43 %. V červenci se kilogram vyšplhal dokonce na 201,05 Kč, tedy na 50,30 Kč za kostku.

Situace je zvláště kritická ve Francii, kde se farmáři obávají o osud hromad s 350 000 tunami sušeného mléka, které dále tlačí na snižování výkupních cen. Ceny másla přitom ve Francii v červnu meziročně vzrostly o 92 % a pekaři varují před velkým rizikem, že brzy nebudou mít z čeho péct.

Francouzská pekárenská asociace Federation of Bakeries (FEB) podle CNBC uvedla, že raketový nárůst cen másla v posledních 12 měsících představuje „významnou krizi“ a že se ceny vyšplhaly na „šílené“ úrovně. „Minulý duben jsme platili 2 500 EUR za tunu, nyní je to 5 300 EUR,“ stěžuje si Matthieu Labbé z FEB. „V nejlepším případě budou muset spotřebitelé platit vyšší ceny. V tom nejhorším už si nebudeme schopni máslo vůbec zajistit.“ 

Co bude dál?

Podle amerického ministerstva zemědělství je rychlý růst cen másla „nejpozoruhodnější změnou“ na mezinárodních trzích a jen tak rychle se na tom nic nezmění. I když ceny másla prudce rostou, nelze jen tak snadno zvýšit produkci a uspokojit rostoucí poptávku.

Globální spotřeba másla má v letošním roce vzrůst o 3,1 % na rekordních 9,7 milionu tun, zatímco produkce se má zvýšit jen o 2,5 %, uvádí americké ministerstvo zemědělství citované agenturou Bloomberg.

V EU, která je po Indii druhým největším světovým producentem másla, má produkce této suroviny letos o 3 % klesnout. Má se tak stát kvůli snížení obsahu mléčného tuku a zvýšenému používání mléka na výrobu sýrů a syrovátky, uvedla Evropská komise v červencové zprávě.

Produkce mléka se pak sice zvyšuje, ale pomalu.  Evropská komise očekává, že letos vzroste o pouhých  0,7 %. „Samozřejmě, že očekáváme, že produkce mléka roste, ale je to pomalý proces,“ uvedl podle agentury Thomas Carstensen z divize milk and trading mlékárenské skupiny Arla Foods. Zvýšit stavy dojných krav a změnit způsob krmení tak, aby produkce vzrostla, je podle jeho slov dlouhodobý proces.

„Nemyslím si, že bychom u vyšších cen másla byli z nejhoršího venku,“ řekl podle Bloombergu Dave Kurzawski, seniorní makléř finanční společnosti INTL FCStone v Chicagu, která se zaměřuje mimo jiné na obchodování na trhu s komoditami. Nejaktivnější futures na máslo obchodované na chicagské komoditní burze jsou podle agentury Bloomberg sice pod maximem stanoveným v roce 2014, ale stále se obchodují na hodnotách, které jsou pro toto roční období rekordní.

U nás „dobrý“

Čeští spotřebitelé však zatím nemusí panikařit. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy by máslo u nás nemělo dál ani radikálně zdražovat, ani zlevňovat. S tím souhlasí i předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. „V dohledné době, minimálně dvou měsíců určitě, se s cenou másla nic nestane a zůstane na této úrovni. Předpokládám, že by se mohla stabilizovat ve druhé polovině léta,“ řekl Kopáček serveru iDnes.cz.

Mezinárodní obchody podle něj bývají v letních měsících utlumené a postupně prý nebude takový převis poptávky nad nabídkou jako nyní. „Nepředpokládám ale, že by se máslo vrátilo na nějakou extrémně nízkou hodnotu, jako když tu byla mléčná krize a levnější byly všechny mléčné výrobky. Určitě spadne, ale ne tak podstatně,“ řekl.

Newsletter