Velké banky trápí nízká cena „černého zlata“

Velké banky, jako je britská Barclays či americká Wells Fargo, se mohou dostat do problémů způsobených klesající cenou ropy. Pokud bude sentiment nadále pokračovat, je možné, že se budou muset obě banky vypořádat s velkými ztrátami. Ty plynou z poskytnutí půjčky o velikosti 850 mil. dolarů dvěma americkým ropným společnostem.

Detaily půjčky vyplynuly na povrch v době, kdy ve Vídni jednají členové Organizace zemí vyvážející ropu o tom, zda utáhnou svou produkci ropy, a zamezí tak dalšímu poklesu cen, či nikoliv. Většina zemí je pro omezení produkce „černého zlata“, ale Saudská Arábie, největší ropný vývozce celé organizace, naznačila, že nebude hlasovat pro jakékoliv větší změny.

Írán: V OPEC se rýsuje dohoda, kartel zřejmě těžbu nesníží

Od polovina června klesla cena ropy o 30 %. Následky tohoto pádu se nesou napříč světovou ekonomikou, trpí akcie energetických společností, rozpočty zemí i jejich měny a ztížil se celosvětový boj proti nízké inflaci.

Světová hra o ropný trh: na tahu OPEC

Nejvíce zasaženy jsou země, které jsou čistými vývozci ropy. Ve většině případů jsou zcela závislé na příjmech z exportu „černého zlata“, které jim pomáhají vyrovnávat rozpočty. Jako příklad můžeme uvést Rusko, jehož rubl oslabil od poloviny června o 27 %, či Norsko, které se potýká s 12% pádem norské koruny.

Stejně tak jsou poškozeny i jednotlivé společnosti. Od června klesla cena akcií British Petroleum o 17 %, americký Chevron o 11 %, SeaDril, jedna z největších těžařských společností, čelí poklesu o 18 % a byla dokonce nucena pozastavit vyplácení dividend.

Tíživé bankovní pohledávky

Dopad levné ropy se rozpíná dál. Obě banky, Barclays i Wells Fargo, jsou ohroženy kvůli poskytnutí úvěrové linky potřebné pro fúzi amerických ropných společností Sabine Oil a Forest Oil. Investorům byla nabídnuta koupě tohoto dluhu již v červnu, avšak ti ji odmítli. Dnes, kdy je cena ropy na rekordních minimech a na úvěrových trzích převládá zvýšená volatilita, je téměř nemožné se tohoto dluhu zbavit.

Dluhopisy Sabine Oil se v červnu prodávaly za cenu 105,25 dolarů, dnes pouze za 94,25 USD. jejich výnos za tu dobu vzrostl ze 7,05 na 13,4 %. Ostatní banky odhadují, že pokud by se dnes podařilo Barclays a Wells Fargo prodat 850milionový dluh, bylo by to pouze za cenu 60 centů za dolar. Pokud se jim prodej nepodaří, nezbyde jim nic jiného, než rozpustit ztráty ve své rozvaze.

Obdobný problém zažívá i banka UBS společně s Goldman Sachs. Ty pomohly financovat koupi americké společnosti Express Energy Services private equity fondem Apollo. Prodej tohoto dluhu měl proběhnout již tento týden, avšak z neznámých důvodů došlo k jeho zdržení, uvádí server Financial Times.

Marty Fridson, vedoucí investičního oddělení společnosti LLF Advisors, upozorňuje, že z 180 problémových dluhopisů, které jsou součástí indexu BoA/ML mapujícího bondy s vysokým výnosem, je 52 z nich emitováno energetickými společnostmi.

Energetický sektor dnes celkově čelí nárůstu objemu nesplacených půjček. Před deseti lety dosahoval jejich počet 3,1 % všech půjček do sektoru, dnes už je to více jak 4,6 %. Barclays dokonce uvádí, že z celkového objemu junk bondů dosahujícího 1,3 bilionu dolarů je 15,7 % tvořeno právě dluhopisy energetických společností.

SocGen k energiím: Levný sektor může silně růst po jednání OPEC

Newsletter