Velké finále éry nejhoršího monetárního experimentu

Vítejte ve velkém finále éry prodlužování a předstírání, tedy nejhoršího monetárního experimentu v dějinách. I tak by se dal popsat náš výhled do prvního čtvrtletí nového roku, kdy prim bude hrát globální politická panika.

I přes negativní sazby ECB sklouzává Evropa se začátkem roku 2019 zpět k recesi. Napětí na amerických úvěrových trzích zase dosáhlo v prvních obchodních dnech roku vrcholu. Spready u aktiv s vysokým výnosem – měřeno ukazatelem banky Barclays – se tak vyšplhaly o více než 500 bodů nad americké vládní dluhopisy.

V kombinaci s medvědím akciovým trhem, který započal hned po zářijových maximech, to vedlo k tomu, že guvernér Fedu Jerome Powell v rozhovoru, kde spolu s ním byli i jeho dva předchůdci, omílal stále dokola nejnovější pozici Fedu. Powell se měl zač stydět, jelikož slib, že bude „naslouchat trhu“, přišel jen dva týdny poté, co 20. prosince na jednání FOMC předvedl citelně jestřábí postoj. Fed tak pozvolna šlape na brzdy, zatímco pramen repatriace korporátních peněz postupně vysychá a některé firmy nejsou schopny upsat další rizikový dluh.

Čína vedle toho zvažuje další stimuly – budou to daňové úlevy, podpora hypoték nebo silnější měna – a přemýšlí, jak v roce 2049 dopadne její stoleté výročí. Země rudého draka tak byla nucena svůj ekonomický plán do roku 2025 přesunout až na rok 2035. Vynechat nelze ani Velkou Británii, která utrpěla nejhorší kontrakci úvěrového impulsu ze všech zemí, což v prvním pololetí letošního roku představuje výrazné riziko pro britská aktiva.

Jediným světlým bodem v novém roce je, že cena energií vyjádřená v dolarech klesla ve čtvrtém čtvrtletí na úrovně roku 2017, ačkoliv zůstává velmi nestabilní. Tento stimul však pocítíme až za nějakou dobu, protože před pouhými třemi měsíci jsme zaznamenali vůbec nejvyšší ceny od roku 2014, což mělo dopad zejména na měny rozvíjejících se trhů, které byly v té době už tak oslabené.

V prvním čtvrtletí by mohla pomoci kombinace zpomalení Fedu a jeho signalizace, že ustupuje od kvantitativního utahování, a skutečnosti, že Čína pokračuje v podpoře silnějšího CNY vůči USD – na úroveň 6,50 nebo i lepší. Čína dokáže zaplatit cenu za měnu silnější o 5 %, protože to sníží zátěž dolarového dluhu státních podniků, zároveň by to mohlo představovat masivní podporu při řešení obchodního patu. Takový rozhodný krok Číny v době slabšího dolaru by navíc mohl vést i k oživení aktiv rozvíjejících se trhů.

Teď je potřeba jednat. Globální ekonomika trpí, globální trhy se po příšerném roce 2018 otřásají a Čína udělá vše pro stabilitu. Probíhá hon za řešením a zdá se, že šance na jeho nalezení se prudce zvyšují. Podle našeho názoru se řešení musí objevit do 5. února, kdy nastane čínský Nový rok – to je prioritou pro obě strany čínsko-amerického obchodního sporu. Alternativa je až příliš děsivá.

Po čínském Novém roce tak zaznamenáme výraznou podporu čínské ekonomiky – je potřeba a dostaví se. I přesto si musíme dávat pozor na nejrůznější turbulence, protože politické reakce jsou spíše reaktivní než prediktivní a často přicházejí až příliš pozdě. To znamená, že první čtvrtletí bude nejrizikovějším obdobím a právě během něj se možná projeví cyklická minima aktiv a ekonomického cyklu. 

I přesto, že by začátek roku 2019 mohl představovat zahájení dalšího cyklu, resp. první známky dalšího intervenčního cyklu, skutečným rokem změn bude až 2020. To by ostatně odpovídalo i politickému cyklu. K tomu, aby centrální banky a politici začali spolupracovat, však, bohužel pro ně, bude zřejmě potřeba mnohem větší hrozby.

Proto vítejte do velkého finále éry prodlužování a předstírání, tedy nejhoršího monetárního experimentu v dějinách.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter