Velké obchody o svátcích zavřou? Hrozí ztrátami i propouštěním

Velké obchody budou muset mít ze zákona zavřeno o sedmi státních svátcích. To, co žádaly odbory, schválila Sněmovna přes odpor pravice i Hospodářské komory a míří k podpisu prezidentovi Zemanovi. Firmy hrozí propouštěním a milionovými ztrátami, hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda čeká masívní obcházení nové regulace.

Obchody budou muset mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by směly mít otevřeno jen do 12:00. Sněmovna o návrhu rozhodovala podruhé. Původně rozhodla o tom, že obchody by musely mít zavřeno jen na Nový rok a dva z vánočních svátků, což už často dodržují dobrovolně samy.

„Lze očekávat, že lidé budou zákaz prodeje o vybraných svátcích obcházet v poměrně masivní míře. Výpadek tak bude z podstatné části kompenzován vyššími útratami v prodejnách, které budou moci mít otevřeno i o svátcích a také v prodejnách, které v reakci na regulace budou nově vznikat, byť třeba jen provizorně. Hovoří se například o „trzích“ a stáncích v rozloze do 200 m2, které řetězec o svátku přechodně zřídí na parkovišti před svým hypermarketem,“ říká Lukáš Kovanda.

Dlouhodobě pak je podle něj třeba počítat s tím, že opatření změní architektonická řešení například nádražních budov, které se svojí podobou budou blížit shopping mallům. „Dobře je to patrné například v případě budovy hlavního nádraží v Berlíně, které je koncipováno vlastně jako shopping mall. Jde však funkčně primárně stále o nádražní budovu, takže je tam prodej povolený i ve dnech, kdy je v běžném obchodě nebo hypermarketu zapovězený,“ říká Kovanda.

Nebýt regulací, není ani šedé ekonomiky, upozorňuje ekonom Roklenu. „Zavedení většiny regulací vždy představuje určitý tlak na růst objemu šedé ekonomiky v poměru k HDP. Ten je však v ČR na poměrně uspokojivé úrovni, pod průměrem zemí Evropské unie, a neočekávám, že by jej zavření obchodů během sedmi svátečních dní v roce jakkoli významně navýšilo,“ uzavírá Kovanda. Zatímco v takové Číně či Filipínách dny pracovního klidu zavedli, aby ekonomiku podpořili, v takovém Portoriku je předloni ze stejného důvodu rušili, respektive snížili jejich počet.

Newsletter