Velké tržní přecenění s dopadem na dolar, výnosy i korunu

Zdroj: Depositphotos

Tržní výhled amerických sazeb si od začátku roku prošel silným přeceněním. Zatímco na začátku ledna trh čekal letošní snížení úroků Fedu o 150 bodů, aktuálně jsme na 90. Pokles o 60 bodů za měsíc a půl není málo. Dopad vidíme především na dluhopisovém trhu a na dolaru. Akciím nahrává nad očekávání lepší výkon americké ekonomiky. Výsledkem je návrat negativní korelace akcií a dluhopisů.

Data o nad očekávání vyšší americké lednové inflaci podpořila dolar, který krátce zpevnil pod 1,0700 za euro, a růst výnosů. Dvouletý americký výnos se dostal na 4,6 % a desetiletý na 4,3 %. Silnou reakci má za sebou i japonský jen. Jeho kurz oslabil nad hranici 150,00 jenů za dolar, což vedlo ke komentářům z japonského ministerstva financí o možném intervenčním zásahu, bude-li potřeba. Prudké a rychlé oslabení kurzu nesouvisející s fundamenty japonské ekonomiky je z pohledu ministerstva financí a centrální banky nežádoucí. Neočekáváme však, že by během dnešního dne pokračovalo. Zásahu na devizovém trhu proto přiřazujeme malou pravděpodobnost.

Výprodejem si prošly i měny regionu. Koruna oslabila k 25,40 za euro, a zůstává nejslabší od května 2022. Zítra nás čeká zveřejnění výsledku domácí inflace za leden. Překvapení směrem dolů pod ČNB očekávanou hodnotu 3 % meziročně by mohlo kurz dále oslabit. Ekonomický tým skupiny Roklen očekává v lednu meziroční růst o 2,9 %, tedy téměř v souladu s prognózou centrální banky.

Slabá koruna působí na volnější měnové podmínky. Dle ČNB platí, že procentní oslabení kurzu odpovídá ekvivalentu snížení sazeb o zhruba čtvrt procentního bodu. Za posledních pět dní koruna oslabila o cca 1,7 %. Čím déle bude kurz slabší oproti prognóze, tím menší bude tlak na výraznější snižování sazeb. Trh aktuálně čeká, že by úroky měly letos klesnout ke 3 %. To je v souladu s prognózou. Jak však uvedl guvernér ČNB Michl, na její naplnění nemusí dojít. A s tím pracujeme i my. Naše predikce úroků na konci roku je na 4 %, případně mírně pod touto úrovní.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČSÚ, ČNB, Fed, CME

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter