Velký asijský výhled Goldman Sachs

Hned od začátku roku je Asie pod drobnohledem. Zraky investičního publika směřují především k Číně. Trhy rudého draka si totiž během minulého týdne prošly dvouciferným výplachem, který s sebou stáhl i hlavní světové burzy.

I přes veškerou snahu propad zastavit, hlavní asijské indexy nadále prohlubují ztráty. Objevují se i názory, že pád asijského regionu tažený především Čínou by mohl stát za rozpoutáním další světové krize. Tento názor, i když ne s takovou razancí, potvrzuje analytický tým americké investiční banky Goldman Sachs. Ta se ve svém posledním výhledu zaměřila na vybrané asijské země a jejich možný vývoj během letošního roku.

Hlavním fundamentem tak zůstává dění v Číně. Jakýkoliv další propad čínských akcií má velký potenciál s sebou stáhnout sousední trhy. Zasaženy by mohly dle banky být především společnosti, jejichž příjmy se odvíjí od výkonu čínské ekonomiky. Stejně tak jsou v ohrožení tituly firem, u kterých je pozorována silná korelace s Čínou, což se týká především severních asijských zemí.

Pozitivní výhled si Goldman Sachs udržuje u Indie, Indonésie a Filipín. Hůře by na tom naopak měla být Jižní Korea, Hong Kong, Thajsko a Malajsie.

Indie

Odhady tempa růsti indické ekonomiky pracují se zhruba 7,8 %, což z Indie dělá jednu z nejvýkonnějších asijských zemí. Pozitivnímu náhledu nahrává i snaha vlády o změnu ekonomické struktury směrem k průmyslu, stejně dobře vyznívá i úroveň inflace, jež se drží kolem cílových hodnot nastavených indickou centrální bankou.

Goldman Sachs předpovídá, že hlavní indický akciový index Niftix, skládající se z 50 akcií 20 sektorů, by si letos měl projít v dolarech denominovaným růstem o velikosti 16 %.

Indonésie

I přesto, že silný propad cen ropy poškodil vládní příjmy Indonésie společně s její domácí měnou, Goldman vidí letošní růst indonéské ekonomiky na 5,2 % a inflaci na 5,5 %.

Lehce negativní stín může na asijskou zemi vrhat prohloubení vládního deficitu. V tomto případě je však potřeba dodat, že výdaje mířily především do podpory infrastruktury, což by se ve výsledku, byť s určitým zpožděním, mělo projevit v samotném růstu produktu.

Hlavní index Jakarta Composite by tak mohl letos vzrůst až o 10 %, odhaduje Goldman Sachs.

Filipíny

I přesto, že z filipínského akciového trhu loni odplulo zhruba 9 miliard dolarů, Goldmané věří v letošní nárůst indexu PSEi o více jak 14 % v dolarovém vyjádření. I růst by měl „porazit“ většinu ostatních zemí. Odhad americké banky pracují zhruba s 6% tempem růstu indonéského produktu.

Jižní Korea

Jižní Korea patří mezi 10 největších světových exportérů s významnou vazbou na Čínu. Minulý rok se však korejská ekonomika potýkala s bezmála 8% propadem exportu a téměř 20% poklesem importu, což jsou nejhorší čísla od roku 2009.

Hlavní brzdou růstu země by dle Goldman Sachs mělo být zpomalování tempa poskytování úvěrů, což by se mohlo projevit především na ziscích korejských společností. Hlavní index Kospi by si mohl projít asi 6% růstem, zatímco  produkt by mohl dosáhnout 2,9 %.

Hong Kong

Hong Kong zasáhlo dění v Číně vůbec nejcitlivěji. Potvrzují to i data, maloobchodní prodeje klesají již devátý měsíc vkuse, což je nejvíce za posledních 13 let. Tento propad má na svědomí především zhoršení sektoru turismu, který tradičně patří mezi jeden z hlavních motorů ekonomického růstu země.

Letošní tempo hongkongského HDP by se mělo pohybovat kolem 1,6 %, Index MSCI by si mohl připsat zhruba až 4 %.

Thajsko

vojenské konflikty v Thajsku způsobily, že  pozornost směřuje především na politickou stabilitu, zatímco příliv zahraničních investic zůstává „ochuzen“. I přesto, že thajská expozice v Číně není nikterak velká, odhady letošního HDP pracují s pouze 2,9 %.

 U hlavního akciového indexu SET se pak pro rok 2016 pracuje se stagnací.

Malajsie

Malajsie byla zasažena nejen propadem cen ropy, ale rovněž ji poškodil i skandál premiéra Razaka. Ten si údajně převedl více jak 700 milionů dolarů ze zadluženého státního fondu 1Malaysia Development Berhad na své vlastní konto.

Oba tyto fundamenty se negativně projevily ve vyhlídce pro letošní rok. Růst produktu by dle Goldman Sachs mohl dosáhnout až 4,7 %, zatímco index KLCI by si měl projít asi 7% propadem.

A co Čína?

Predikce Goldman Sachs je postavena především na vývoji v Číně. Banka se v tomto směru zaměřuje  na čínskou měnu jüan, u které se pravděpodobně i letos udrží její oslabující trend. Na páru s dolarem by se tzv. renmibi, jak je jüan také nazýván, měl dostat z aktuálních 6,575 USDCNY  až na úroveň 7,00 jüanu za dolar.

I přesto, že se Čínská lidová banka snaží propad své měny alespoň částečně korigovat, Goldmané očekávají, že vůči koši světových cen (tzv. China Foreign Exchange Trade System) by renmibi mohl oslabit o zhruba 2,5 %. Na dolaru by pak toto číslo mělo být ještě větší.

Faktem je, že tento vývoj by mohl představovat problém. Konstantní devalvace čínské měny totiž rozdmýchává obavu především o stav druhé největší ekonomiky světa. Silně se spekuluje, že její ekonomický výkon oficiálně se pohybující kolem cílové hodnoty 7 % je mnohem nižší.

 

Newsletter