Velký souboj o obchodování se zlatem

Zlato letos patří k aktivům s jedním z nejlepších zhodnocení. Aktuální zisky drahého kovu se dostaly nad 26 %, což jasně svědčí o investorském zájmu. Pravdou je, že v pozadí plusových čísel probíhá lítý souboj o způsob obchodování se zlatem na londýnském spotovém trhu. Kdo bojuje s kým? Proti sobě stojí hned několik světových bank a žádná z nich se rozhodně nehodlá vzdát.

První tábor tvoří americká investiční banka Goldman Sachs, která je pravděpodobně nejvlivnější společností aktivní na komoditním trhu. Po jejím boku pak stojí Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jeden z největších čínských bankovních subjektů, který pod sebou spravuje aktiva o hodnotě více jak 2,5 bilionů liber. Proti těmto velikánům stojí dva jejich kolegové. Prvním je americká banka JP Morgan, které kryje záda společnost HSBC.

Kde spočívá jádro pudla? První dvojice bank má zájem na vytvoření nové centralizované burzy, která bude dohlížet na veškeré spotové obchody se zlatem, včetně jejich dohody a následného vypořádání. Proti tomu brojí druhý tábor, který stojí za zachováním aktuálního stavu, kdy veškeré zlaté dealy probíhají mimoburzovně, tzv. OTC. V tomto případě banky spojují kupující a prodejce drahých kovů, přičemž cena je pak na základě sebraných informací od obou stran fixována dvakrát za den.

Souboj o formu obchodování se zlatem je pro obě strany velice důležitý. Dosud patřil Londýn k největší trhům drahého kovu, ovšem v poslední době mu na paty šlape Čína, největší spotřebitel zlata na světě. Šanghajská zlatá burza dokonce nedávno zavedla speciální „zlatý“ benchmark, jehož cena je denně aktualizována a v podstatě tak identická aktuální situaci v Londýně.

Podle Raje Kumara, šéfa a hlavního stratéga komoditního oddělení ICBC, je potřeba, aby byl současný systém mnohem více transparentní. Díky tomu by se nejen zvýšila jeho likvidita, ale rovněž by byly eliminovány hrozby nekalého nastavování cen, ke kterému docházelo především po finanční krizi.

„Na londýnském trhu pozorujeme propad likvidity,“ přepisuje Kumarova slova server Financial Times. „Vzhledem k tomu, že jsme v tomto případě nebyli svědky žádných operačních změn, a to po dobu několika předchozích dekád, je potřeba celou situaci napravit. Jakmile budou v budoucnu přijaty jakékoliv regulatorní novinky, londýnský trh by čelil výrazné hrozbě právě vinou svého zastaralého systému.“

Obdobně se na celou věc dívá i Garry Jones, CEO Londýnské burzy kovů. Podle něj by změna „přinesla nápravu všech problémů s transparentností, stejně tak by aktivním bankám přinesla i úsporu nákladů.“

Někteří účastníci trhu jsou však vůči myšlence nové platformy poměrně podezřívaví. Podle nich se banky rozhodly vytvořit speciální fond, který investuje právě do projektu vytvoření nové centralizované burzy spotových obchodů. To vše s vidinou nového zdroje příjmů, které by pramenily právě z uskutečňovaných obchodů v novém „kabátě“ a pod svrchovaným dohledem.

Z toho důvodu jsou raději pro zachování aktuální verze, přičemž jejich argumentem je fakt, že byť jde o mimoburzovní verzi, i tak byla vytvořena za přispění příslušných regulátorů, ať už implicitním či přímo explicitním.

Newsletter