Velký úprk ze zlatého trhu

Zlato si již několik měsíců prochází intenzivním propadem. Žlutému kovu chybí startér, který by ho vrátil na dráhu masivního růstu, kterého jsme byli svědky v pokrizovém roce 2009 a dále. Faktem je, že k takovému boomu je potřebná stěžejní věc, a to jsou investoři. Ti, jak se zdá, jsou ale opačného názoru a ze zlatého trhu prchají.

Objemy obchodů se zlatem jsou v srpnu prozatím minimální. Agentura Bloomberg uvedla, že meziročně je pozorován zhruba 8% propad. Během čtvrtka tohoto týdne se objemy pohybovaly 40 % pod průměrem posledních sto dní. S úbytkem obchodníků se logicky snižuje u volatilita ceny obchodované komodity, která se tak dostala na nejnižší úrovně za předešlých devět měsíců (viz graf).

Investoři jsou silně ovlivněni fundamenty, jako jsou například data z amerického trhu práce. Jak se ukázalo, tak největší ekonomika světa vytvořila ze červenec 215 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 225 tisíc. Rozdíl není nikterak výrazný, tudíž se dá očekávat, že Federální rezervní systém opravdu přistoupí k prvnímu navýšení sazeb ještě během tohoto roku. Nejspekulovanějším termínem je již září.

„Pokles volatility tak reflektuje pokles zájmu ze strany investorů, kteří se raději angažují jinde,“ řekl pro Bloomberg Tai Wong, vedoucí komoditního oddělení ve společnosti BMO Capital Markets. „Podle mého názoru je vidina zvýšení amerických úrokových sazeb fundament, který ceny zlata tlačí silně dolů.,“ dodal. Potvrzují to i údaje agentury Bloomberg. S tím, jak vyjádření vedení Fedu potvrdilo relativně pozitivní výhled, udržují si manažeři fondů již druhým týdnem čisté krátké pozice. Obdobně jsou na tom i velcí hráči jako Goldman Sachs, kteří predikují další propad.

 

Newsletter