Velký zlatý útěk

Při pohledu na byt Donalda Trumpa je jasné, že z celého srdce miluje zlato. Bohužel, to samé se nedá říci i obráceně. Drahý kov, resp. „zlatí“ investoři, příštího amerického prezidenta v lásce rozhodně nemají…

Od doby vyhlášení výsledků prezidentské volby spadla cena zlata o více jak 10 %. Vyjma toho celkově negativní náladu podtrhuje i odliv investorů z SPDR Gold Shares burzovně obchodovaného fondu, který patří z hlediska aktiv mezi největší ETF zaměřující se na žlutý kov. Podle agentury Bloomberg dosáhl odliv kapitálu během pěti po sobě jdoucích seancí (k minulému pátku) téměř 1,4 miliardy dolarů, což je za tu dobu vůbec nejvyšší číslo od roku 2013.

Ještě před volbami se obecně předpokládalo, že možné zvolení blonďatého magnáta bude rozbuškou raketového růstu ceny zlata. Opak se ukázal pravdou, k čemuž přispěl především nárůst reálných úrokových sazeb (měřených výnosem 5letých proti-inflačních státních dluhopisů) a prudké zpevnění dolaru (spojené s Trumpovou politikou vyšších vládních výdajů a možného dalšího navyšování úrokových sazeb).

Aktuálně zlato nadále zápasí o zisky. Po dosažení úrovní nad 1900 dolarů za unci, se drahý kov opět propadl až na 1187 USD.

Soros: Zlato je ze hry, je čas začít riskovat

Náročný den „zlatých“ brokerů

Newsletter