Velký zvrat: Na akciové trhy se řítí dvoubilionová tsunami

Posledních deset let se neslo ve znamení přesunu toku dolarů z akcií směrem k dluhopisům. Tato éra však podle Societe Generale končí. Na akciový trh se tak řítí 2,3bilionová tsunami.

Podle poslední studie research týmu francouzské banky se blížíme ke zvratu dlouhodobého trendu preferování dluhopisů na úkor akcií, který vyústí v celosvětové vyvážení portfolií investičních fondů. V rámci toho by mohlo dojít na změnu dosavadního toku peněz, a to o velikosti až 2,3 bilionů dolarů směrem k akciovému trhu.

Akademik troubí na poplach: Bude to horší než v roce 1994

Podíl akcií držených v rukou světových podílových fondů (aktivních i pasivních) se během posledních deseti let snížil ze zhruba 90 % na 60 % v Evropě, v USA pak na 70 %. Přesně opačný trend byl pozorován u dluhopisů a dalších dluhových aktiv. Jejich podíl se za tu samou dobu v případě evropských subjektů zvýšil ze 4 % na 40 %. Co se týče korporátních bondů, od roku 2007 byl pozorován nárůst podílu z 3,1 % na 5,2 % v Evropě, v USA dokonce z 4,1 % na 15,6 % (v době od 2009 do 2016).

Co bylo hlavním motorem výměny akcií za dluhopisy? Podle Societe Generale je jasným „viníkem“ úrokové prostředí.

„Dokud výnosy dluhopisů padají, investoři realizují zisky z růstu jejich cen,“ přepisuje server Market Insider slova studie. „V tuto chvíli se však začíná dít pravý opak, což fondy nutí k přehodnocení dosavadní strategie.“

Pokrizový sumář aneb když se trhy a ekonomika rozcházejí

Pravdou je, že aktuální zvrat je prozatím v plenkách. V roce 2016 dosahovaly čisté toky kapitálu do dluhopisových fondů stále velice vysokých čísel, a to obzvláště v USA a na rozvojových trzích. V případě akcií začaly peníze proudit až v závěru roku.

„Většina investorů začala přehodnocovat strukturu svých portfolií,“ píše Societe Generale. „Ty největší změny, které opravdu zahýbou složením držených cenných papírů, však budou teprve provedeny.“

Co nás tak asi čeká, když si uvědomíte, že například americké trhy se už teď nachází poblíž svých dosavadních rekordů….

Na hraně další krize. Čas se neúprosně krátí, míní stratég

Newsletter