Věříte iPhonu X? Kde skončí snímky vašeho obličeje?

Při nedávném představení nové vlajkové lodi firmy Apple – iPhone X – byla pozornost soustředěna na několik novinek. Nejdiskutovanějším tématem na novém telefonu bylo odemykání displeje pomocí rozpoznávání obličeje  neboli „Face ID“. Otázek se vynořilo hned několik. Bude si Apple snímky uchovávat? Pokud ano, kde? Odpovědi přinesl Bloomberg Businessweek.

Vlastnosti nových iPhonů jsou vždy několik dní po představení telefonu velkým společenským tématem. Ještě větším tématem jsou ale jejich chyby. Jednou z důležitých vlastností, zejména pro americké příznivce značky, je soukromí. Apple se tudíž hned dostal pod palbou otázek: Co bude se skenem obličeje uživatelů? Nebude tato funkce zneužívána firmami, či dokonce vládami?

„Na rozdíl od hesla je sken obličeje trvalý, veřejný a jedinečný. Identifikuje konkrétního člověka na základě jedinečných znaků,“ napsal v dopise Timu Cookovi minnesotský senátor Al Franken v obavě ze zneužití snímků. „Pokud by někdo nedovoleně získal ke snímku přístup, mohlo by rozvětvení dalších událostí znamenat složitý proces vystopování daného ‚zloděje‘. Obzvláště v případě, kdy Apple začne používat Face ID i v jiných zařízeních,“ dodal.

Srovname.cz: Američan si vydělá na iPhone za 3 dny. A co Čech?

To se však podle Applu nikdy nestane. Snímky budou uloženy ve speciální uzavřené „enklávě“ v čipu telefonu a nikdy se neodešlou na cloudový server. Budete sice moci funkci používat i na identifikaci v aplikacích třetích stran, ale celý proces se bude dít v telefonu, ne na přilehlých serverech, alespoň tak to tvrdí Apple.

Pravdou je, že firma se znakem nakousnutého jablka už první faux pass s Face ID zažila, a to přímo na tiskové konferenci. Vedoucí softwaru Craigh Federighi totiž napoprvé – přímo před novináři a televizními kamerami –  nemohl iPhone otevřít. Apple později uvedl, že to bylo chybou v nastavení telefonu.

Nové iPhony jsou tu! Cena „Desítky“ začíná na 999 USD

Podle firmy z Cupertina je ale Face ID o mnoho bezpečnější než předchozí Touch ID. Šance k otevření telefonu či tabletu se čtečkou prstu je podle firmy 1:50000, u rozpoznávání obličeje je to jedna k milionu. Výhodou by měla být i rychlost odemčení. Zařízení by mělo rozpoznat, kdy se na něj díváte, a okamžitě zareagovat odemčením displeje.

Jak rozpoznávání funguje?

Zařízení používá fotoaparát ve spojení s 3D skenerem nejen k nahrání obrázku, ale i k měření rysů obličeje člověka. Neviditelný projektor vysílá na lidský obličej 30 tisíc bodů a vytvoří tak 3D mapu, která je později přečtena infračerveným fotoaparátem. Vše samozřejmě funguje i ve tmě.

Evropští ministři zasahují: Apple, Google a spol. musíme zdanit víc!

V případě zákazníků, kteří mají téměř identické dvojče, ale Apple přiznává, že pravděpodobnost otevření druhou osobou je mnohonásobně vyšší. Lidé by tedy měli používat pin kód, pokud nechtějí, aby jejich „zlé dvojče“ procházelo citlivá data v telefonu. Co se týče změny vizáže, tak by neměl být problém se změnou účesu, brýlemi či novým plnovousem. Zařízení se prý na postupné změny jako nabrání váhy dokonce v průběhu času adaptuje.

Newsletter