Vesmír hraje v našich životech významnou roli. Dokonce větší, než tušíme

Foto zdroj: SWCS

Jak by vypadal jeden den bez dat ze satelitů? I když to tak nevypadá, vesmír není něco vzdáleného a abstraktního bez jakéhokoli dopadu na náš běžný život. Bez vesmírných dat bychom nebyli schopni používat navigaci, cestování letadlem by bylo méně bezpečné, a dokonce by byla narušeno i hladké fungování finančních transakcí.

Nás Evropany může těšit, že nejsme ve vesmírných technologiích plně závislí na USA. Evropská unie se skrze Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA) aktivně podílí na rozvoji vesmírného byznysu. Sídlo EUSPA se nachází v Praze a jedním z jejích cílů je i podpora „kosmických“ startupů. Ty jsou pro vesmírný byznys zásadní, říká v podcastu Startup World Cup & Summit Fiammetta Diani z EUSPA. Na rozdíl od velkých firem můžou experimentovat a nacházet nová byznysová řešení ve využití vesmíru. Poslechněte si anglicky mluvený podcast Kateřiny Syslové.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

2:10 – Co vlastně dělá EUSPA? Jedná se o nástroj Evropské unie pro vesmírný program. Unie v posledních letech významně investuje do výzkumu kosmu. Díky tomu mohou Evropané využívat navigační systém Galileo a systém Copernicus na pozorování Země.

5:25 – Jaké cíle si klade EUSPA? Agentura chce přitáhnout běžného uživatele do centra vesmírného programu. Nejde jen o implementaci technologií, ale hlavně o jejich využívání v našich životech, tvorbu nových pracovních míst, ale například i o pomoc s enviromentálními problémy.

8:50 – Galileo vznikl jako civilní systém, čímž se liší například od GPS, který byl vytvořen primárně pro vojenské účely. Galileo zásadně zlepšilo navigační funkce, mimo jiné díky své vysoké přesnosti.

11:20 – Jak vypadá vesmírný byznys v EU? Základní rozdělení je na „upstream“ a „downstream“ větve. Ta první se týká například stavby družic a raket, zatímco ta druhá transformace kosmických technologií do běžných řešení (například zmíněná navigace). „Downstream“ větev poskytuje větší přidanou hodnotu a generuje větší příjmy.

26:00 – Zajímají se investoři o evropský vesmírný byznys? I když jejich zájem v poslední době o něco vzrostl, stále to není podle představ EUSPA. Často se proto stává, že si evropské startupy jdou raději pro investorské peníze do zámoří. Agentura chce proto venture kapitalistům pomoci vesmír lépe pochopit. Pro tento účel zřídila vesmírný fond CASSINI s objemem jedné miliardy eur. EUSPA taky provozuje databázi investorů, ochotných investovat do kosmu.

Tato epizoda je součástí série podcastů k Startup World Cup and Summit. Finále této soutěže proběhlo 6. října 2021. Vítězem se stal český startup Tatum Blockchain Services, který se soustředí na rozvoj aplikací na technologii blockchain.

Zdroj: SWCS

Newsletter