Vesmírné technologie? V mikrovlnkách, kombinézách či zdravotnictví

Když se zmíní kancelář Technology Transfer Programme, která spadá pod Evropskou kosmickou agenturu (ESA), nezní to příliš zajímavě. Jenže to, co tu dělají, zajímavé vskutku je. Mise programu pro přenos technologií je v umožnění využití vesmírných technologií, systémů a know-how v nevesmírných projektech. Celému programu šéfuje Frank Salzgeber, jenž přijede v říjnu do Prahy.

Evropská kosmická agentura má v rámci své Technology Transfer Programme Office (TTPO) více cílů. Vedle již zmíněného využití kosmických technologií mimo vesmír se soustředí také inkubaci startupů a podporu investic, související právě s různými technologiemi, jež byly dosud obvykle používány pouze pro vesmírné projekty.

Prostřednictvím TTPO Evropská kosmická agentura vyhledává nové příležitosti po celé Evropě, kde by mohla pomoci v rozvoji firem a dalších vlastními vesmírnými technologiemi a systémy. Dosud se ji podařilo na Zemi přenést přes dvě stě vesmírných technologií, jež jsou nyní využívány v rozmanitých oblastech.

Ve Formuli 1 využili kosmické know-how při vývoji nehořlavých kombinéz jezdců a horníci za pomoci vesmírné technologie vytvořili radar, jenž dokáže detekovat praskliny v důlních tunelech a zvýšit tak bezpečnost. Mnoho aplikací pak proběhlo také ve zdravotnictví, kde ESA přispěla například vývojem inovativního řešení pro ovládání ruky.

Bližší nám může být užití vesmírných technologií v mikrovlnných troubách, satelitech a nebo při zpracování organického odpadu. Právě na satelity se v ESA významně soustředí a Frank Salzgeber, jenž TTPO již jedenáct let vede, předpovídá, že budoucnost je ve sběru obrovského množství dat a jejich následném zpracování. Díky stále lepším a výkonnějším satelitům může lidstvo získávat stále více podrobnějších dat, ať už mluvíme o jejich využití v mapách nebo čemkoliv pokročilejším.

O tom, jak a kde všude je možné vesmírnou technologii využít také na Zemi, bude právě Frank Salzgeber hovořit na říjnovém Startup World Cup & Summit, na němž se sejdou odborníci, startupy, investoři, byznysmeni a mnoho dalších z celé Evropy. Se startupy má ESA mnoho společného, v Praze ostatně otevřela kosmický inkubátor ESA BIC Prague, a tak je možné, že i v rámci SWCS budou objeveny nové možnosti, jak přenést část kosmických projektů do běžných životů.

 

Newsletter