Věštba „Dr. Dooma“: Zánik hotovosti a růst amerických akcií

Není tomu tak dávno, co Marc Faber, známý investor a pesimista přezdívaný Dr. Doom, přirovnal aktuální stav na trhu k Titanicu, který sice stále pluje, ovšem doba jeho potopení se nezadržitelně blíží. Souběžně s tím je potřeba se připravit na další změny, a to například na zánik hotovosti, který půjde ruku v ruce se snahou centrálních bank o co nejdelší udržení se nad vodou.

„Všechny papírové měny jsou odsouzeny k zániku,“ řekl Faber ve svém dalším rozhovoru pro server CNBC. „Hotovost se stane bezcennou, a to kvůli centrálním bankám a jejich neúprosnému procesu tištění peněz. Jinými slovy, kupní síla bude postupně mizet, stejně tak jako tomu bylo během posledního století.“

Jednou z rozbušek zániku hotovosti je podle Fabera odhlasování odchodu Spojeného království z Evropské unie. Tento krok je ideálním argumentem centrálních bank, které díky tzv. brexitu dostaly skvělý důvod k ještě intenzivnějšímu uvolnění své měnové politiky. Především se to týká tří konkrétních autorit, a to Bank of England, Bank of Japan a Federálního rezervního systému.

V návaznosti na to se rýsují zajímavé investiční příležitosti. Faber, ostatně jako vždy, poukazuje především na důležitost zlata a dalších drahých kovů, které v nejisté době fungují jakožto bezpečné přístavy. Nebrání se však ani akciím, konkrétně hovoří o titulech důlních společností či o zemědělských a ropných podnicích.

Co se týče akciových trhů, i přesto, že Titanic pluje ke své záhubě, je možné si zbytek plavby ještě užít. V případě amerických trhů Faber zatím nedoporučuje spekulaci na jejich pokles. I přesto, že se Fed stále drží vidiny utahování vlastní politiky, Dr. Doom má zcela opačný názor. Podle něj se měnová autorita vydá jiným směrem, a to v podobě dalšího kola kvantitativního uvolňování. V takové situaci je tedy podle Fabera naprosto zbytečné akcie shortovat, jelikož žádný z investorů nedokáže porazit centrální banku.

Mrtvá kočka, která není mrtvá?

Faberova predikce možného růstu akcií je pouze krátkodobá. Jasně by tak korespondovala s investičním žargonem, který hovoří o tzv. „odrazu mrtvé kočky( (dead cat bounce).

Brexit odstartoval pád v době, kdy se americké akcie nacházely poblíž historických maxim. Následný propad však byl ukončen necelý týden poté, když si hlavní indexy připsaly celkem čtyři po sobě jdoucí ziskové dny. Co bude teď? Jde opravdu o odraz mrtvé kočky, který se opětovně přemění na další pád? Podle Dr. Dooma by to tak mohlo být. Proti němu však stojí Keith Bliss, viceprezident společnosti Cuttone & Company.

„To, čeho jsem svědky, není žádný odraz mrtvé kočky,“ přepisuje Blissova slova CNBC. „Jakmile se detailněji zaměříte na intenzitu nedávného růstu, je jasné, že se dalšího pádu nedočkáme.“

Tomuto pohledu nenahrává pouze fakt, že hlavní indexy zcela vymazaly pobrexitové ztráty, ale především trh dluhopisů. Tamní situace byla dlouhou dobu ve znamení „nízko a dlouho“, kdy investoři nakupovali bondy s vidinou dlouhodobě nízkých výnosů. Teď jsme však svědky změny na „nekonečný zápor“ odpovídající hromadnému propadu světových dluhopisů do negativních čísel.

„Peníze se v rámci honby za výnosem pokaždé přesunou na to nejlepší místo, obzvláště když všechna ostatní za to nestojí,“ míní Bliss. „A právě tím jsou americké akcie, které se stanou terčem boje o kvalitu, bezpečí i výnos.“

Newsletter