Větší iPhone má být na pultech od září. Čínští dodavatelé se mobilizují

Nový ultratenký iPhone s větším displejem se začne vyrábět již příští měsíc a půjde o dosud nejmasovější výrobu chytrého telefonu s jablkem ve znaku. Zprávu uvedla agentura Bloomberg s odkazem na zdroje. Čínští dodavatelé Applu se na uspokojení očekávané velké poptávky náležitě chystají – tamní Hon Hai Precision Industry údajně plánuje najmout přes 100 tisíc zaměstnanců a taiwanská Pegatron posílí svou pracovní sílu o 30 procent. K zákazníkům by se nový telefon mohl dostat již v září.

Telefon z řady iPhone 6 má mít dvě verze – s displejem o úhlopříčce 4,7 palce a dále 5,5palcovou verzi, obě se mají na trhu objevit současně. Zatím nejnovější model, iPhone 5s má displej o úhlopříčce 4 palce. Velikost displeje je při výběru chytrého telefonu spotřebitelem zásadní, jelikož se jím v rostoucí míře nahrazují dříve oblíbené osobní počítače. V zásadě platí čím větší, tím lepší, což potvrzuje odhad společnosti Forrester Research. Chytré telefony s operačním systémem Android od společnosti Google s obrazovkou o délce úhlopříčky přes 5 palců tvoří letos 40 procent prodejů na čínském trhu smartphonů. Apple v tomto ohledu zůstává mírně pozadu, jeho největší rivalové, v čele s jihokorejským Samsungem, již uvedli na trh telefony s displeji o úhlopříčce až 5,7 palce.

Září respektive podzim je období, kdy Apple zpravidla představuje nové verze svých chytrých telefonů. iPhone, s více než 50% podílem na ročních tržbách společnosti, zůstává její vlajkovou lodí. V loňském roce se po celém světě prodalo iPhonů za 91 miliard dolarů, což je více než součet tržeb firem Oracle, Yahoo!, Facebook a Twitter. Zájem o nový iPhone 6 je již nyní podle průzkumů enormní a jen do konce roku by se ho mohly prodat desítky milionů kusů. Není zatím oficiálně známá podoba telefonu ani jeho cena, podle průzkumu společnosti Raymond James by se ale mohla cena vyšplhat o další stovku dolarů, což ovšem značnou část spotřebitelů neodradí.

Nová, užší verze iPhonu bude mít dle zdrojů zaoblenější design. Výroba většího, 5,5palcového displeje je relativně náročnější a ke zvýšení kapacity výroby tak bude třeba posílit její efektivitu, cituje Bloomberg zdroje. Apple podle nich vyvíjí technologii umožňující přístroji rozeznat různé úrovně tlaku na displej, takzvaný 2,5dimenzionální skleněný povrch.

Zatím žádné iWatch. Apple představil iOS8 a bude nám hlídat zdraví a domovy

Na začátku měsíce Apple představil nový operační systém iOS 8 pro chytré telefony iPhone a počítačové tablety iPad. Jeho součástí bude aplikace HealthKit, která bude shromažďovat informace o zdravotním stavu uživatele, například o jeho krevním tlaku. Systém HomeKit by pak měl umožnit ovládat pomocí telefonu různá elektrická zařízení v domácnosti, například termostaty či garážová vrata. Nový operační systém pro počítače Mac ponese název Yosemite a nabídne například jednodušší způsoby pro vyhledávání a sdílení informací.

V červenci má být zahájena výroba také další technologické novinky, kterou je první verze chytrých hodinek „iWatch“. Ty by měly být uvedeny na trh v říjnu. Nejméně 70 procent celkové výroby „chytrých hodinek“ by měla zajistit čínská Quanta, jako o dalším dodavateli se hovoří také o korejské LG Display.

Ovládne naše domácnosti Google nebo Apple?

Zvažujete investici do akcií Apple? Ode dneška za méně než sto dolarů

Galerie: Unikly další fotky nového iPhone 6

 

Newsletter