Větší zisk než celá Deutsche Bank. To je krypto burza Binance

Pokud si stále nejste jistí, zdali fenomén kryptoměn není jen dočasná módní vlna, která za chvíli upadne v zapomnění, možná by vás mohl o opaku přesvědčit právě tento článek. Teprve loni vzniklá pokročilá platforma pro směnu altcoinů a dalších digitálních tokenů za první kvartál letošního roku vykázala vyšší zisk než největší německá banka a jedna z klíčových finančních institucí v Evropě.

Čistý zisk Deutsche Bank za první čtvrtletí roku letošního roku byl jen 146 milionů dolarů. Oproti tomu zisk Binance, která se za krátkou dobu své existence již stačila stát největší světovou kryptoměnovou burzou, činil 200 milionů dolarů. Teprve osm měsíců stará kryptoměnová burza s 200 zaměstnanci tak již stačila předběhnout v ziskovosti největší německou banku, která zaměstnává okolo 100 tisíc lidí.

Setkání na půl cesty do kopce a z kopce 

Zajímavý je také trend. Zatímco zisk Binance zatím každý kvartál signifikantně rostl, Deutche Bank si oproti tomu meziročně pohoršila, a to dokonce o neuvěřitelných 79 procent. Banka se již nějaký čas potýká zejména s klesajícími příjmy z divize finančního bankovnictví. Její nový ředitel Christian Sewing proto slíbil radikálnější postup při její reorganizaci. Ta by měla zahrnovat masivní rušení pracovních míst a omezení některých obchodních aktivit mimo Evropu (zejména ve Spojených státech a v Asii). Celkové příjmy banky se pak oproti předchozímu kvartálu snížily o pět procent, tedy na sedm miliard.        

Přesně opačný trend lze vysledovat u Binance a přestože lze snadno namítnout, že z nuly se vždy stoupá snáze, výkon jedné z nejmladších globálních kryproburz je mimořádný. Binance je produktem loňského kryptoměnového býčího trhu a pravděpodobně nejrychleji rostoucí „jednorožec“, tedy miliardový startup, v historii. Před devíti měsíci Binance neexistovala, přesto se již v prosinci její hodnota odhadovala na necelé dvě miliardy amerických dolarů.

 

 

Začátkem března uveřejnil Changpeng Zhao, ředitel a zakladatel této tchajwanské krypto burzy, na svém Linkedinu následující pobídku: “Binance je dnes největší světovou kryptoměnovou burzou. Během prvních tří měsíců od svého založení stačila vygenerovat zisk 7 500 000 amerických dolarů, ve druhém čtvrtletí 200 000 000 dolarů. Třetí kvartál zatím stále není uzavřen, ale očekává se další růst. Každá země, které se podaří motivovat Binance pro otevření lokální pobočky, může očekávat zajímavý daňový příjem.   

Poprvé na svoji existenci výrazněji upozornila v červnu svým ICO prostřednictvím svého ERC20 BNB tokenu, tehdy během rekordně krátké doby vybrala 15 milionů dolarů. BNB tokeny mají z regulatorních a marketingových důvodů svoji užitnou funkci. Uživatelé platící na burze BNB tokeny jsou motivováni 50 procentní slevou z transakčních poplatků, tokeny také umožňují uživatelům hlasovat o zalistování nových tokenů, což je krok, který svoji vstřícností ke komunitě nemá mezi centralizovanými kryptoměnovými burzami obdoby. Úspěch Binance odstartoval novou vlnu financování kryptoměnových burz. Velké množství burz po této události také začalo vydávat vlastní tokeny a financovat jimi vlastní rozvoj. 

Burza se od počátku zaměřuje na obchodování kryptoměn mezi sebou (nalezneme zde přes 240 obchodovaných párů) bez vstupu fiat měn do kterékoli fáze transakčního procesu.

 

 

Zakladatel burzy, Changpeng Zhao původem z čínského Jiangsu se před jejím založením živil jako programátor systémů pro párování objednávek na tokijské burze a později jako tvůrce high-frequency trading platforem pro brokery (založil si na to vlastní společnost Fusion Systems). S kryptoměnami se poprvé dostal do užšího kontaktu v roce 2013 prostřednictvím profesionálního hráče pokeru. Pro oblast se velice rychle nadchl a ještě v témže roce se začal pohybovat okolo několika prominentních krypto projektů. Stal se například jedním z vývojářů bitcoinové peněženky Blockchain.info, spolupracoval s Roger Verem a Benem Reevese a byl jedním ze spoluzakladatelů (pracoval zde na pozici CTO) čínské bitcoinové burzy OKCoin. Odtud pochází také Yi He, druhý spoluzakladatel Binance, tehdy marketingový ředitel OKCoinu.

Budoucnost kryptoměnového trhu

Celková kapitalizace kryptoměnového trhu je sice stále poměrně hluboko pod čísly z konce loňského roku, ale již třetím měsícem úspěšně osciluje okolo hodnoty 400 miliard dolarů (s krátkodobým dnem okolo 250 miliard začátkem dubna), což rozhodně není známkou upadajícího zájmu. Na druhé straně jsou i přes pozvolnou adopci mainstreamem kryptoměny stále na začátku své adopce, 400 miliard dolarů je ostatně méně, než například kombinovaná hodnota tržní kapitalizace HSBC a JPMorgan. S teprve devět let starým Bitcoinem a ostatními kryptoměnami, které jsou s výjimkou Litecoinu většinou mladší pěti let, to není až zase tak překvapivé. A dokud budou teprve osm měsíců staré kryptoměnové startupy s 200 zaměstnanci porážet co do ziskovosti největší banky, je obava o jejich osud trochu zbytečná. Nápadně podobná situace ostatně panovala v 90. letech mezi internetovými startupy a největšími vydavatelskými domy. Jak to tehdy dopadalo dnes všichni velmi dobře víme. Internet kompletně přepsal pravidla vydavatelského byznysu.

Doba, kdy budou kryptoaktiva tvořit páteř globálního finančního průmyslu nejen nemusí být scifi, ale může být mnohem blíže, než by kohokoli z nás napadlo.  

 

Newsletter