Dolar obrací do zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské výnosy smazaly část včerejšího nárůstu. Koruna dnes zpevnila díky nad konsensus trhu rychlejšímu růstu cen výrobců, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Více jak pětina italských bank čeká na vlastní krach

Italská Monte dei Paschi, nejstarší banka světa, kterou musela italská vláda kvůli nedostatku kapitálu nedávno zachraňovat, vstala z mrtvých a po více než miliardové ztrátě před rokem (v eurech) vykázala ve třetím čtvrtletí letošního roku zisk téměř čtvrt miliardy euro. Ovšem i zde se – stejně jako v dalších 113 italských bankách – skrývá výrazný problém, kterým je vysoké „texas ratio“, které dokáže naznačit bankovní krach.

Jak ukazuje server The Maven, více jak pětina italských bank, včetně slavné Monte dei Paschi, má problém s nesplácenými půjčkami. Hodnota tzv. non-performing loans (NPL), což je označení pro úvěry, které jsou posledních 90 dní nesplácené, u 114 italských bank, což je zhruba 23 % z celkového počtu, převyšuje hodnotu jejich hmotného kapitálu. U 24 z nich, které lze vidět na obrázku, je pak tento poměr vyšší než 200 %. U Banca di Teramo di Credito Cooperativo je to pak dokonce přes 777 %.

Itálie zachraňuje nejstarší banku světa

S tímto poměrem úzce souvisí tzv. texas ratio (texaský poměr), které dává do poměru na jedné straně sumu nesplácených úvěrů a bankou vlastněných nemovitostí a na straně druhé sumu hmotného kapitálu a rezerv pro krytí ztrát z úvěrů. Tento ukazatel, který zavedl Gerald Cassidy, je určen k měření kreditních problémů bank. A jak ukazuje následující graf, jeho vysoká hodnota naznačuje vysoké riziko bankrotu.

Cassidy zkoumal texaské banky (odtud texaský poměr) během recese na počátku osmdesátých let a na základě této analýzy zjistil, že banky mají tendenci selhat již v případě, že tento poměr dosahuje 100 %. K podobným závěrům došel i při analýze bank v Nové Anglii během recese na počátku 90. let. U více než pětiny italských bank přesahují nesplácené půjčky objem hmotného kapitálu (poměr je vyšší než 100 %) a jak uvádí server The Maven, pokud bychom počítali i s vlastněnými nemovitostmi, byl by výsledek ještě horší. Do budoucna lze tedy v italském bankovním sektoru očekávat výrazné problémy spojené s výší kapitálu.

Největší „medvěd“ v Evropě? Sázka na krach italských bank

 

Newsletter