Viceguvernér ČNB Hampl: Bitcoin pro mě není měna, spíš komodita

Bitcoin pro mě není měna, chová se spíš jako komodita. Nenaplňuje totiž řadu znaků měny. Na akci, kterou dnes pořádal Institut pro politiku a společnost o bezhotovostní ekonomice, to řekl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

„Problémem bitcoinu nebyla rychlost, ale pomalost. Pomalost transakcí vedla nakonec k vytvoření bitcoin cash a k tomu, že někteří klíčoví hráči se rozhodli oddělit a přinést nějakou alternativu, která bude za minutu dělat více operací, než uměl bitcoin. Ten dokáže jen tři transakce za sekundu, tedy 180 za minutu. Bitcoin cash umí osmkrát tolik“ řekl viceguvernér.

Dodal, že ČNB si zkusila dělat statistiku o používání bitcoinu. Disproporčně se o této kyberměně víc hovoří, než se používá.

Pozor na podvody! Jak prokouknout kryptoměnový scam?

Hampl také upozornil na to, že množství transakcí na bitcoinu je ve srovnání s množstvím transakcí na české koruně, které jsou zdokumentovatelné (CERTIS a platby kartami), celosvětově zhruba tak na 14 až 15 procentech bezhotovostních transakcí jenom v ČR na koruně, tedy v zemi, kde žije 10,5 milionu obyvatel. To je ekonomicky celosvětově úplně zanedbatelné, konstatoval.

Podle něj to ale neznamená, že nejde o zajímavé věci. Blockchain je zajímavá technologie k dalšímu zkoumání, jak odstranit člověka stojícího uprostřed. Někoho, kdo obě strany páruje. „Zatím nevím o nikom, kdo by to byl schopen v konzervativním bankovnictví skutečně využívat, ale uvidíme v budoucnu,“ řekl Hampl.

Bitcoin cash ultras budou slyšet, časem po nich ani pes neštěkne 

Newsletter