Viceguvernér Fischer (Fed): Zvýšení sazeb nebude problém

(Aktualizováno 12:50) Spekulace ohledně avizovaného zvýšení amerických úrokových sazeb jedou na plné obrátky. Někteří investoři se už začínají na tento krok připravovat restrukturalizací svého portfolia, jiní jsou naopak naprosto v klidu. Prozatímní situace dává za pravdu spíše té druhé skupině. Oficiální vyjádření Federálního rezervního systému zůstává beze změny. Klíčovým ukazatelem budou makroekonomická data.

„Dvojka“ americké centrální banky víceguvernér Stanley Fischer však lehce poodhalil závoj spekulací, a to tím, když nastínil, jaká by mohla být podoba budoucí úrokové politiky největší ekonomiky světa. Během své přednášky v izraelském Tel Avivu potvrdil, že je v plánu držet se postupné a relativně pomalé strategie navyšování, která by mohl trvat zhruba až tři roky.

Dle Fischerova názoru se investoři na první navýšení amerických úroků zbytečně moc soustředí. „Mnohem více pozornosti by lidi měli věnovat tomu, jak se sazby budou vyvíjet dlouhodobě“, řekl víceguvernér. On sám prý očekává, že běhěm příštích tří až čtyř let dostanou na úrovně zhruba 3,25 až 4 %. Co se prý ale určitě nestane, je to, že by se Fed zachoval jako v letech 2004 až 2006, kdy sazby rostly pravidelně o 0,25 procentních bodů po dobu 11 po sobě jdoucích zasedání měnového výboru.

I přes svou opatrnost však Fischer potvrdil, že většina ekonomů a investorů stále sází na září, jakožto měsíc, kdy Fed přistoupí k prvnímu kroku úrokové „normalizace“. „Vše záleží na tom, jak se bude vyvíjet americká ekonomika. Vyčkáme a uvidíme, co se stane. Pokud bude růst pomalý, budeme trpěliví. V opačném případě budeme jednat okamžitě.“

Fed: Slabý růst je přechodný, v červnu vyšší sazby nečekejte

Newsletter