Viceguvernér Hampl: Společná měnová unie s Německem by stála za úvahu

Výhodou České republiky je, že má samostatnou měnovou politiku, a vstup do společné měnové unie s Německem by stál za úvahu, říká viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Nicméně vstup do eurozóny není vstupem do měnové zóny jen s Německem nebo jen se severní osou eurozóny. Je vstupem do eurozóny jako celku, se všemi plusy a mínusy,“ pokračuje Hampl v sobotním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Vzájemný obchod s Německem narůstá i bez společné měny s touto zemí, říká dále viceguvernér ČNB. Dokonce narůstá i náš obchodní přebytek s Německem. Přičemž celý svět až na pár výjimek má s Německem obchodní schodky. „Kdo v eurozóně samotné to má,“ ptá se oblíbenou frází Hampl.

Co se týče hodnocení efektů devalvace koruny, která přišla před půl rokem, Hampl je přesvědčen, že by bez ní pokračovala a zesilovala negativní očekávání (spotřebitelů a firem). Viceguvernér věří, že ČNB devalvací pomohla k ekonomickému obratu, kdy se prognózy od třetího čtvrtletí loňského roku systematicky posunují nahoru.

Podle Hampla český národ neslyší na různá doporučení „shora“, co máme a nemáme dělat. Bylo potřeba změnit relativní ceny a lidé se podle toho už zařídí sami. “Jestli je nějaký národ  extrémně cenově citlivý a přemýšlí o cenách,tak jsou to Češi.“

Koruna na základě přímých intervencí ČNB s počátkem 7. listopadu 2013 oslabila k euru o více než 2 koruny a posledních 6 měsíců se pohybuje poměrně stabilně v blízkosti úrovně 27,50 EURCZK. Podle dřívějších vyjádření členů bankovní rady ČNB přitom banka již na trh intervenčně nevstupuje. Závazek držet korunu nad hladinou 27,00 EURCZK by měl trvat do začátku roku 2015. „Hladinu kurzového závazku 27 EURCZK považuje bankovní rada nadále za vhodně zvolenou a předpokládá udržování kurzu poblíž této hladiny přinejmenším do začátku roku 2015. V debatě o nové prognóze však konstatovala, že se zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího opuštění kurzového závazku.“

Newsletter