Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Vídeň zachraňuje kvůli padlé bance Korutany před bankrotem

Rakouská vláda poskytne spolkové zemi Korutany nouzové financování v sumě 350 milionů eur (9,6 miliardy Kč). Oznámil to dnes rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling. Jihorakouská země by kvůli finančním problémům nebyla schopna bez pomoci Vídně vyplácet mzdy zaměstnancům veřejného sektoru. 

Korutany uvedly, že pokud spolková vláda nedodá finanční injekci, dojdou jim v červnu peníze na provoz. Země se dostala do finančních potíží kvůli garancím za dluhy zkrachovalé banky Hypo Alpe Adria, jejíž nástupkyní je konsolidační instituce Heta. 

Rakousko vymýšlí, jak zachránit Korutany před bankrotem

Nad Hetou v březnu převzal kontrolu rakouský úřad pro dohled nad finančním trhem, který poté vyhlásil moratorium na splácení jejích dluhů do května příštího roku. Věřitelé této společnosti čelí značným ztrátám a nejvíce se to týká německých bank a pojišťoven. Ty mají u společnosti Heta pohledávky v hodnotě kolem sedmi miliard eur, uvádí odhady německé centrální banky. 

Rakouská vláda musela banku Hypo Alpe Adria koncem roku 2009 zestátnit, aby zabránila jejímu pádu v důsledku světové finanční krize. Banka od té doby v rámci státní pomoci obdržela 5,5 miliardy eur. 

Korutany, které jsou domovskou spolkovou zemí banky Hypo, nyní za dluhy „špatné banky“ Heta ručí více než deseti miliardami eur. Tyto záruky znamenají pro Korutany velkou finanční hrozbu, protože roční rozpočet této spolkové země činí jen zhruba dvě miliardy eur. Korutanský guvernér Peter Kaiser dal najevo, že jeho stát nemůže tuto zátěž nést sám. 

Rakouská rozbuška úřaduje. Zbavte se investic u Hety, píše ECB

Spustí rakouská banka novou krizi v Evropě?

Newsletter