Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Videohry zlepšují studijní výkon, sociální sítě jsou ztráta času

Téměř každé americké dítě hraje videohry, hlásá titulek serveru ABC News. Vychází přitom z průzkumu provedeného společností Pew Research Center, která zjistila, že ve Spojených státech se hraní videoher týká 99 % chlapců a 94 % dívek. A zatímco o škodlivosti gamblerství už se ví velice dlouho, nedávno Světová zdravotnická organizace (Word Health Organization, WHO) postavila takřka na roveň hazardních her i ony neškodně vyhlížející videohry. Alespoň co se ovlivňování psychiky týče.

Na rozdíl od gamblerství vás hraní videoher patrně finančně nezruinuje, nicméně po psychické stránce vám může uškodit velmi podobně. I proto je od začátku roku jejich excesivní hraní umístěno na seznam psychických poruch, který sestavuje právě Světová zdravotnická organizace. U některých lidí se sice může jednat o neškodnou zábavu, jak však vysvětluje server BBC podle vymezení WHO, varovným znamením by měla být zejména neschopnost kontrolovat čas strávený u herní konzole či u počítače, jakož i pokračování v hraní či navyšování času stráveného s hrami i přes negativní důsledky.

Šílíte z kryptoměn? Ve Skotsku otevřeli odvykací kůru pro „závisláky“

Časté hraní videoher či počítačových her u dětí je spojeno zejména s obavami o to, zda v nich neprobouzí agresivní sklony či další psychické problémy, nicméně vědecké důkazy nejsou jednoznačné. Studie, která byla publikována v odborném časopise International Journal of Communication, však našla na videohrách i něco pozitivního; podle jejích závěrů je pravidelné hraní u teenagerů spojeno s lepšími studijními výsledky.

Autorem výzkumu je Alberto Posso z australské RMIT University v Melbourne, který vedle času stráveného s videohrami u jednotlivých studentů použil výsledky testování v rámci globálně uznávaného Programu pro mezinárodní hodnocení studentů (Program for International Student Assessment, PISA). Společnost PISA testovala více než 12 000 australských patnáctiletých studentů v matematice, čtení a přírodních vědách, dále pak shromažďovala i údaje o jejich online aktivitách.

 

Při porovnání dat Posso zjistil, že teenageři, kteří pravidelně hrají videohry, dosáhli v testech PISA lepšího skóre. Konkrétně se jednalo  o 15 bodů nad průměrem v matematice a 17 bodů nad průměrem v přírodních vědách. Posso zjištění vysvětluje tak, že videohry pomáhají studentům aplikovat a zdokonalit dovednosti naučené ve škole. „Když hrajete hry, řešíte hádanky, abyste se mohli posunout na další úroveň. A to zahrnuje použití některých obecných znalostí a dovedností v matematice, čtení a vědě, které jste se během dne učili,“ citoval jej server Science Daily.

Posso se rovněž zaměřil na čas strávený na sociálních sítích, přičemž ten se na rozdíl od videoher zdá být ztrátou času. Ve vztahu ke studijním výsledkům se ve skutečnosti projevil negativně; studenti, kteří používali Facebook nebo chat každý den, dosáhli v průměru o 20 bodů horšího výsledku v matematice než studenti, kteří nikdy nepoužívali sociální média.

Nicméně mohou existovat pochybnosti o směru kauzality. „Studenti, kteří pravidelně používají sociální média, samozřejmě ztrácejí čas, který by se mohli vynaložit na studium – ale může to také naznačovat, že mají potíže s matematikou, čtením i přírodními vědami, a místo studia jsou tedy raději na sociálních sítích,“ dodal profesor z Fakulty ekonomie, financí a marketingu RMIT University.

Generace zničených teenagerů. Místo randění a sexu raději iPhone

Newsletter