Zastaví se konečně pád čínských akciových trhů, nebo naopak bude pokračovat a zasáhne další trhy? Druhou možnost předpovídá Tom DeMark, zakladatel americké společnosti DeMark Analytics. Právě on v roce 2013 předpověděl dno indexu Shanghai Composite a dnes svou predikci prohloubil. Čínským akciím hrozí během příštích třech týdnů propad o dalších 14 %, říká.
Pád čínského rudého draka je čím dál tím hlubší. Po včerejším extrémním dni, kdy akciový index Shanghai Composite odepsal 8,5 %, což byl nejprudší propad od února 2007, se i dnes jeho úroveň snížila o bezmála 1,7 %. Hongkongský index Hang Seng včera spadl o 4,4 % a dnešní zisk procenta zdaleka nestačí na umazání jeho předchozích ztrát.
Čínské akcie padají nejprudčeji od února 2007 a stahují komodity – http://t.co/WDbukNDD9b @roklen24 #ChinaMeltdown pic.twitter.com/m50Rge0nvs
— Roklen24 (@roklen24) 27. Červenec 2015
Propad tohoto týdne se nese převážně ve znamení nervozity ohledně opatření čínské vlády. Ta se všemožnými způsoby snaží bolestný výprodej zastavit, avšak zatím bez úspěchu. Nepomohlo již čtvrté snížení hlavní depozitní a výpůjční sazby, ani snížení povinných minimálních rezerv. Hodnotový propad čínského trhu o více než 4 biliony dolarů taktéž nezastavilo omezení short sellingu, stop stav emise nových akcií, zastavení obchodování s více než 1400 tituly a nepomohly ani státní investiční společnosti, kterým byl povolen nákup akcií.
DeMark má v tomto směru naprosto jasno. „Skon čínských akcií již započal,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Trhem jednoduše nemůžete manipulovat. Takovou schopnost mají pouze a jen fundamenty, které jasně diktují, jakým směrem se budou tituly ubírat.“
Předchozí predikce
DeMark již v roce 2013 překvapil trhy svou predikcí ohledně pádu indexu Shanghai Composite, a to přesně jeden den předtím, než započal 20% pokles ze svého tehdejšího devítiměsíčního high. Čtyři měsíce na to se jeho věštba vyplnila, když si čínské akcie stouply na nejhlubší dno za poslední čtyři roky.
Od tohoto dna se však index posléze odrazil. DeMark tehdy očekával další pokles, který měl následovat po zhruba 10% rally. Z té se však nakonec vyklubal onen 130% raketový boom vrcholící v polovině letošního června.
Prvotní euforie a následná panika na čínských trzích tak jasně připomíná události dvacátých let minulého století. Tehdy si americký Dow Jones procházel intenzivní pětiletou rally, která ho vynesla výše o více jak 200 %. Poté však následoval bolestný propad o téměř 50 % během necelých třech měsíců (viz graf).
Řecko vs. Čína aneb paralela roku 1929
Intervence jako nejlepší signál
DeMark je přesvědčen, že možné přehodnocení negativního výhledu bude na místě, jakmile Shanghai Composite dosáhne úrovně 3200 bodů. V tu chvíli budou odepsány veškeré zisky z přechozího roku, avšak ani to není zárukou změny současného trendu. Jakmile by tato hranice byla prolomena, otevřel by se prostor pro další a mnohem razantnější pád, míní analytik.
Indikátory, kterými se DeMarkova společnost řídí dle jeho slov fungují nejlépe v prostředí silné manipulace trhů. Právě intervence totiž zvýrazňují nerovnováhu nabídky a poptávky po akciových titulech, čímž udávají jasný prodejní či nákupní signál.
DeMark Analytics poskytuje dlouhodobě svým klientům právě zmiňované indikátory, jež si sama vytváří. Mezi zákazníky patří známá jména jako například Sorosův Soros Fund Managament či Coopermanova Omega Advisors.
Kdo vyhrál na propadu čínských akcií?
Soudruzi! Ten propad musíme zastavit! – Roklen24.cz http://t.co/IGHlS9PUMH @roklen24 #Chinastock #ChinaMeltdown $RMB pic.twitter.com/tcLLzXg0Zg
— Roklen24 (@roklen24) 9. Červenec 2015
Tento způsob boje s propadem trhů… http://t.co/UNVJvjkJXa prostřednictvím @roklen24 #China #stocks #ShanghaiComposite pic.twitter.com/dvSQ4nWUBY
— Roklen24 (@roklen24) 9. Červenec 2015