Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Vidina dohody o brexitu pomohla euru, koruna stále nerozhodná

Euru se během včerejška dařilo. Optimistická nálada zavládla po prohlášení britské premiérky Mayové, která oznámila, že dohoda s Evropskou unií na podobě brexitu je téměř hotová. A nejen hotová, ale dle slov Mayové dokonce dokáže zajistit Británii nezávislost při zachování obchodních vztahů s dalšími zeměmi.

Včerejší deklarace, jejíž text dostaly členské vlády zemí Evropské unie, je ale pouze nezávazným textem. Členské státy mají čas na čtení dokumentu o 26 stranách do neděle, kdy čeká vrcholné představitele jednotlivých zemí společný summit. Ještě důležitější ale bude vyjednávání v britském parlamentu, u kterého lze očekávat komplikace. Premiérka Mayová dle svých slov věří, že se dohoda povede. Nic jiného ji konec konců ani nezbývá.

Pozitivní zpráva o postupu brexitu posílila britskou libru, která zpevnila krátce o více než půl procenta vůči dolaru, avšak poté, dost možná v důsledku nejistoty ohledně přístupu Británie na evropský finanční trh, tyto zisky umazala. Euro se  před mírnou korekcí vyšplhalo až nad 1,143 EURUSD, přičemž celkově  během včerejška posílilo o něco málo přes desetinu procenta. Svůj vliv nepochybně sehrálo i uzavření obchodování ve Spojených státech, kde probíhají oslavy Dne díkuvzdání.

Posílení eura přišlo i přes neschválení italského rozpočtu Evropskou komisí a propad spotřebitelské důvěry v eurozóně. Ta se podle včera zveřejněných dat propadla z -2,7 na -3,9. Propad se očekával, ale jen o tři desetiny, nízká důvěra spotřebitelů tak byla překvapením.

Včera byl také zveřejněn zápis z posledního, tedy říjnového, zasedání rady guvernérů Evropské centrální banky. Ze zápisu vyplývá, že ECB většinově souhlasila s ukončením podpory měnové expanze. Ozvaly se i opatrné hlasy, které varovaly před horšími výsledky ekonomiky eurozóny, ale většinově ECB očekává, že růst bude pokračovat a s ním i sílící inflační tlaky.

Dnes budou hlavním tématem indexy PMI segmentu průmyslu a služeb, a to na obou stranách Atlantiku. Pozornost si ale získají i politická témata, zejména pak v reakci na včerejší události. Politická jednání budou totiž pokračovat i během víkendu, kdy se v sobotu sejde italský premiér Conte s předsedou Evropské komise Junckerem a v neděli se uskuteční summit představitelů zemí EU o brexitu, na kterém se má schválit výše zmíněná klíčová dohoda.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1411 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1339 do 1,1476 EURUSD.*

Koruna během čtvrtka registrovala mírné zisky, které však byly mnohem menší ve srovnání se zbytkem regionu. Kurz nikterak neovlivnila ani zpráva, že ředitelem sekce měnové České národní banky se od 1. prosince stane Petr Král, který tak nahradí Tomáše Holuba, nedávno jmenovaného člena bankovní rady ČNB.

Dnes nejsou na pořadu dne žádná data. Nepředpokládáme, že hlasování o nedůvěře vládě se jakkoliv projeví na kurzu koruny, jelikož, jak je známo, domácí měna je vůči politickému vývoji obvykle imunní. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,99 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,95 až 26,02 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,68 až 22,89 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter