Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Vidina růstu sazeb dnes brzdila ztráty Wall Street

V úterý to byl zejména americký finanční sektor, který reagoval na vzestup výnosů na dluhopisech, jdoucí ruku v ruce se zlepšením dat z americké ekonomiky a růstem sázek na zářijové zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed, kdo odvrátil od amerických akcií červená čísla a jejich výraznější pokles. Fed a sazby je intenzitou dopadu na trhy před riziky, spojenými s Řeckem. Dnešní zprávy týkající se jeho jednání s věřiteli, opětovně ukazují na snahu o přijatelný kompromis. Z určitého úhlu pohledu tedy paradox, ale byla to dnes sázka na vyšší sazby, která skrze finanční tituly hovořila ve prospěch Wall Street.

Širší akciový index S&P 500 uzavřel o marginálních 0,04 procenta výš, zatímco DJIA ztratil pouhou setinku procenta a Nasdaq končí níže o 0,15 procenta.

Výnos na 10letém americkém dluhopisu se dostal až na metu 2,449 procenta, což bylo maximum od počátku října roku 2014. Na závěru amerického akciového obchodování se výnos pohybuje kolem 2,43 procenta. Ruku v ruce s americkými výnosy oživily také úroky u německých dluhopisů, v případě 10letého bundu na 0,95 procenta.

Na vzestupu je v rámci sektorů na Wall Street zejména sektor finanční. Ten reaguje na růst výnosů na dluhopisech a nabuzuje jej očekávání, že vyšší sazby přinesou lepší výsledky bank a dalších finančních institucí. S růstem ceny americké ropy o více jak 3 % nad 60 dolarů přišel o zisky energetický sektor. Americká agentura EIA zvýšila odhad letošní produkce ropy v USA, ale snížila jej pro příští rok.

Na poklesu Nasdaqu se při dnešních nevýrazných procentních změnách podepsal 0,3% pokles silné váhy indexu, technologické společnosti Apple. Ta tak dále ztrácí po uvedení řady novinek, od hudby, platební služby či vylepšení systému chytrých hodinek.

Po boku tohoto vývoje přicházejí další příznivá čísla z americké ekonomiky. Velkoobchodní zásoby rostly v dubnu o 0,4 %, dvojnásobek očekávání. Důvěra amerických malých podniků se zlepšila na maxima od prosince loňského roku. Nejdůležitější v tomto týdnu ale budou čtvrteční data o americkém maloobchodě, ze kterých se bude dovozovat reakce Fedu po zasedání jeho měnového výboru FOMC v příštím týdnu.

Zdroje z vyjednávání kolem Řecka pro Reuters tvrdí, že řečtí lídři chtějí během středy otupit poslední rozpory mezi Řeckem a jeho věřiteli a finalizovat dohodu. Aténský akciový index ATHEX dnes o 0,6 % posílil.

V průběhu dne se zdálo, že o nemalou část dosažených zisků přijde euro vůči americkému dolaru, ale při včerejším závěru dne u 1,1285 EURUSD se eurodolar dnes dostal až na 1,1346 při minimu dne 1,1214 EURUSD a po závěru Wall Street obchoduje u 1,1283 EURUSD, tedy takřka beze změny vůči pondělku.

Newsletter