VIG vzrostl za devět měsíců zisk před zdaněním o 88,4 %

AKTUALIZOVÁNO – Největší rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group AG (VIG) vzrostl devět měsíců roku zisk před zdaněním meziročně o 88,4 procenta na 301,3 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné se zvýšilo o 0,7 procenta na zhruba sedm miliard eur. VIG dnes také potvrdila výhled pro letošní rok, zisk před zdaněním má být 400 milionů eur.

V samotném třetím čtvrtletí vykázala pojišťovna zisk před zdaněném 100 milionů eur, když ve stejném období loni měla ztrátu 84,1 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo o 1,5 procenta na více než dvě miliardy eur. V České republice ale VIG hrubý zisk o devět procent klesl na 114 milionů eur.

„Prostředí nízkých úrokových sazeb je výzvou, které musí čelit všichni evropští pojistitelé. Za těchto okolností jsme velmi spokojeni s vývojem našeho zisku, který je v souladu s naším výhledem,“ uvedla výkonná ředitelka VIG Elisabeth Stadlerová. Výsledky podle ní celkově ukazují, že rozhodnutí zachovávat zdrženlivost v tradičním jednorázovém životním pojištění bylo správné. V rozhovoru pro CNBC dnes ráno uvedla, že očekává oživení ekonomik ve středoevropském regionu.

Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, stoupl za devět měsíců o jeden procentní bod na 97,9 procenta. Ve 3. čtvrtletí naopak o procentní bod klesl, a to na 98 procent. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

Výrazný nárůst ziskovosti oproti stejnému období roku 2015 byl způsoben především jednorázovými výdaji na odpis IT v minulém roce. Zisk před zdaněním je sice v souladu s celoročním očekáváním společnosti, avšak na hlavních trzích společnosti, Rakouska a střední Evropy ziskovost klesala, uvedl analytik Komerční banky Richard Miřátský. „Z geografických segmentů se společnosti nejvíce dařilo v Maďarsku, Rumunsku a Turecku, kde společnost rostla jak v přijatém pojistném, tak v ziskovosti. Zveřejněné výsledky pojišťovací skupiny VIG hodnotíme neutrálně a dosažení celoročního cíle se nám zdá být reálné,“ dodal.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V České republice VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Newsletter