VIG: Zásadní témata a ticho ohledně budoucnosti

Rakouská pojišťovna VIG dnes před otevřením trhu zveřejnila své výsledky za 3. čtvrtletí, které mírně překonaly laťku trhu na úrovni čistého zisku (114,3 mil. eur oproti konsensu 110,3 mil. eur), celkově však odpovídaly očekávání. Akcie tak čísla nechala spíše chladnými – titul na vídeňské burze posílil o 0,75 %, na pražské burze naopak zavřel o 0,3 % níže.

Solidní čtvrtletí, naplněná očekávání

Dobrou zprávou je pokračování snižování nákladovosti – ukazatel „combined ratio“ meziročně i mezikvartálně poklesl na 97,2 % z 102,3 % ve 3. čtvrtletí loňského roku (ve druhém čtvrtletí tohoto roku byla nákladovost na úrovni 97,9 %). To byla také jedna z hlavních věcí, kterou management při prezentaci výsledků zdůrazňoval. Všechny trhy také vykázaly kladný zisk před zdaněním, což je další dobrou zprávou.

Negativně ovlivnily výsledky mimojiné kurzové rozdíly (hrubé předepsané pojistné za 9 měsíců snížily o 130 milionů eur na úroveň 7 miliard eur), náročná je stále situace v Rumunsku i italské divizi. Celkově však management označil třetí čtvrtletí jako solidní a vyvíjející se dle očekávání.

Pojišťovna VIG prudce zvyšuje zisk, i díky regionu

Hlavními tématy vzhledem k budoucímu vývoji společnosti jsou tak v tuto chvíli výhled pro rumunský a italský trh, situace v Polsku, otazníky kolem efektů odpisů poloviny hodnoty podřízených dluhopisů rakouské Hypo Alpe, ke kterým došlo v prvním pololetí tohoto roku, a strategické akvizice společnosti, které již probíhají například na polském trhu. A samozřejmě investory zajímá především otázka dividendy.

Vezměme proto tato témata popořadě.

Obrat k lepšímu v Rumunsku, italská divize břemenem

Co se týče Rumunska, ve třetím čtvrtletí se potvrdil pokračující pozitivní vývoj a v návaznosti na první polovinu tohoto roku i kladný nezdaněný zisk. V odpoledním konferenčním hovoru management společnosti vyjádřil spokojenost s efekty restrukturalizačních opatření z loňského druhého pololetí a i přes relativně vysokou konkurenci a náročné podmínky na trhu s pojištěním vozidel nadále věří v obrat k lepšímu. V komentářích ohledně budoucího vývoje však zůstávají hlavní představitelé pojišťovny opatrní.

Co se týče italské divize, ta je považována za černou ovci a břemeno rakouské matky a cílem společnosti je postupně aktivity na italském trhu omezit a zoptimalizovat. Management společnosti v odpoledním konferenčním hovoru oznámil, že je možné, že italská divize zatíží výsledky rakouské pojišťovny „malou ztrátou“ ještě v roce 2015.

V Polsku pojišťovnu trápí silně konkurenční prostředí a pokračující tlak na ceny pojištění především motorových vozidel. Podmínky na tomto trhu nejsou příznivé, pojišťovna si však snaží udržet disciplínu co se týče pojišťování. Oproti poklesu v nezdaněném zisku (meziročně o 1 %) z neživotního pojištění však stojí nárůst nezdaněného zisku z oblasti životního pojištění, který za tři čtvrtletí vzrostl o 6 %.

Ohledně odpisu podřízených dluhopisů rakouské Hypo Alpe prý bude především záležet na výsledku probíhajícího soudu. Případné pozitivní efekty se tak ve 4. čtvrtletí pravděpodobně neprojeví, vše se podle vyjádření managementu z odpoledního konferenčního hovoru uvidí až po vyhodnocení výsledků za celý rok.

Strategické akvizice? V hledáčku Polsko, Maďarsko i Ukrajina

Co se týče tématu strategických akvizic, VIG hodlá nadále pokračovat v procesu zefektivňování struktury na jednotlivých trzích a soustředit se především na klíčové trhy v Polsku a Maďarsku. Nejsou vyloučeny ani akvizice na ukrajinském trhu, který management vnímá jako velkou příležitost. Zásadnější dopad ukrajinsko-ruské krize na svůj business vedení společnosti nevidí.

Šance na vyšší dividendu?

V neposlední řadě se samozřejmě otevřelo téma dividendy ze zisku za letošní rok. Oficiální dividendová politika společnosti je nastavena na výplatu minimálně 30 % zisku po odečtení minoritních podílů, dividenda z loňského zisku 234,8 mil. eur byla přitom navýšena na 1,3 eur na akcii. Společnost má silnou kapitálovou pozici, ukazatel solventnosti je stále na velmi vysokých hodnotách (ukazatel Solvency I je k 30. září na úrovni 295 %), čistý zisk společnosti roste. To samozřejmě vybízí k otázkám, zda VIG neuvažuje o navýšení výplatního poměru. Bohužel, žádná konkrétní informace k tomuto tématu ze strany vedení nepadla. Výše dividendy se tak pravděpodobně bude řešit až po zveřejnění ucelených celoročních výsledků, ke kterým dojde až 14. dubna 2015.

Mlčení jehňátek

Vedení společnosti již tradičně nepředstavilo žádný výhled pro tento ani příští rok a jakékoli dotazy ohledně budoucnosti odráželo neurčitými odpověďmi. „Já zásadně nemluvím o budoucnosti, protože to jediné, co o ní vím, je to, že o ní vůbec nic nevím,“ zakončil konferenční hovor finanční ředitel Martin Simhandl.

Akcie bez výraznějšího růstového potenciálu

Akcie VIG se v tuto chvíli obchodují na necelém 12násobku očekávaného zisku, což je více, než jak se obchoduje konkurenční společnost Uniqa (ta je zhruba na 8násobku očekávaného zisku), ale naopak méně než polská PZU, jejíž akcie se obchodují na zhruba 13násobku očekávaného zisku. V tuto chvíli u titulu VIG nevidíme žádný zásadnější růstový potenciál.

Newsletter