Ač byla založena už v roce 1958, nehodlá společnost Bobcat žít jen ze své minulosti. Naopak, tento výrobce stavebních a zemědělských strojů – bagrů, nakladačů a další techniky – čile inovuje svůj hardware a software. Bobcat, který má výrobní a inovační kampus ve středočeské Dobříši, také pilně spolupracuje se startupy. Prosadit inovace v tomto konzervativním prostředí nebývá jednoduché, ale firma nevidí jinou cestu, říká šéf inovací v regionu Evropy, Středního východu a Afriky Bobcat Vijay Nerva. Ten byl hostem podcastu Startup Kitchen Talk.
Technologie má pro firmu klíčový význam. Nerva vyzdvihuje její přínos zejména pro zvýšení produktivity, což se nakonec příznivě projeví ve finančních výsledcích zákazníků Bobcat. Tento výrobce ale neprosazuje technologii jen z finančních důvodů. Nerva zmiňuje i další pozitivum technologického pokroku – staveniště díky němu nezatěžují svoje okolí nadměrným hlukem. Technologie musí poskytovat přidanou hodnotu. Bobcat zkoumá mnoho inovací, ale vybírá jen takové technologie, které poskytují něco navíc ve srovnání se stávající situací.
Nerva zmiňuje další okolnosti, které jeho firmu tlačí do změn – nedostatek pracovní síly a udržitelnost. Fráze „nejsou lidi“ platí také pro sektor stavebnictví, Nerva zde zmiňuje velmi nízkou míru nezaměstnanosti v Česku. Technologie dokáže i tento problém zmírnit. Bobcat proto vyvinul dálkově ovládané stroje, které se obejdou bez operátora uvnitř.
Stavebnictví má oprávněně nálepku „špinavého“ sektoru. Stavební stroje vypouštějí emise, ale i tekutiny, které pak mohou prosáknout do spodních vod. Bobcat se proto snaží nahrazovat spalovací motory a hydrauliku za plně elektrické řešení. Výsledkem je stroj vlídný k životnímu prostředí, navíc s vyšším výkonem a menšími náklady na údržbu.
Jak funguje spolupráce Bobcatu se startupy? Proč je pro tuto firmu důležitý region CEE? Jak Bobcat řeší kyberbezpečnost? Poslechněte si anglicky mluvený podcast Kate Syslové s Vijayem Nervou (45 minut).
Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?
5:43 Bezpečnost našich produktů má vždy přednost. Musíme proto správně balancovat inovativní stránku a bezpečnost.
9:22 Nemáme stanovou konkrétní sumu, jakou chceme investovat do startupů. Zajímá nás hodnota investice.
11:12 Stavebnictví bude pořád existovat, nikdy neskončí, ale změní se jeho forma. My chceme určovat tyto změny.
26:43 Stavebníci a zemědělci málokdy přijímají změny jako první. Musíte je přesvědčit jinými funkcemi.
42:04 Chceme změnit stavebnictví nejen z hlediska produktivity, ale i způsobu, jakým je vnímáno.
Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.