Viktor Orbán se postaral o zábavu na jinak klidných trzích

Klíčové body

  • Forint včera prožil kvůli novému daňovému balíčku velmi volatilní obchodování
  • Maďarská měna je nejslabší od začátku války na Ukrajině a obchoduje se poblíž historických minim
  • Euro se včera vrátilo na ziskovou vlnu a vytvořilo nové maximum aktuálního trendu
zdroj: Unsplash

Včerejší obchodování se neslo v klidnějším duchu, když byla na trzích cítit nižší aktivita spojená se státními svátky v řadě evropských zemí včetně Německa. Koruna se držela pod 24,70 za euro, z měn regionu zažil volatilní seanci maďarský forint. Euro vůči dolaru posílilo a obchoduje se nad 1,0750 EURUSD.

Evropské trhy včetně těch devizových si včera prošly vesměs klidným obchodováním, když se v Německu a dalších evropských zemích slavily státní svátky. Rušno bylo ale v Maďarsku, kde se po středečním ohlášení Orbánova plánu na zavádění nových daní čekalo na specifičtější informace. Maďarský akciový index odepsal od začátku týdne deset procent a stejně tak se nedařilo ani forintu.

Maďarská měna poklesla ve středu vůči euru o tři procenta a i včerejší obchodování se neslo ve znamení vysoké volatility. V ranních hodinách forint oslabil nad 396 EURHUF, aby rychle zkorigoval o procento a půl níže do blízkosti 390 EURHUF. Ohlášení nového daňového balíčku bylo naplánováno na 14:30. Nové daně zasáhnou banky, energetické firmy a pojišťovny. Ve zbytku dne se v reakci na nové zdroje státní kasy forint nedočkal klidu a oslaboval, aby se dnes ráno opět posunul na mírně pevnější úrovně okolo 391 EURHUF.

Mimo dění v Maďarsku jsme pro impulzy na devizovém trhu museli přes Atlantik, kde Kanada a USA alespoň trochu zaplnily jinak prázdný ekonomický kalendář. V Kanadě jsme sledovali zklamání ohledně březnových maloobchodních tržeb a v USA trhy nepotěšil druhý zpřesněný odhad HDP za první kvartál. Hrubý domácí produkt tam v prvním čtvrtletí poklesl o 1,5 %, což je 0,2 procentního bodu za tržním očekáváním a zároveň prudký pokles po 6,9% růstu z posledního kvartálu minulého roku. Zklamání z výsledku HDP alespoň lehce zalepila lepší než očekávaná data ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých v týdnu končícím 21. květnem přibylo 210 tisíc.

Hlavní měnový pár na tato data nijak zvlášť nereagoval a pohyboval se do strany okolo 1,0700 EURUSD. Ve večerních hodinách však euro přece jen posílilo a vytvořilo v aktuálním trendu nové maximum, když pokořilo hranici 1,0750 EURUSD, kde se obchoduje dnes ráno. Při pohledu na hodinový graf vidíme, že prostor pro další zisky euro určitě má. Po úterním posílení k maximu na 1,0750 EURUSD společná evropská měna své zisky korigovala. Své dno nicméně našla o 100 bodů níže, odkud se nyní znovu posouvá vzhůru.

zdroj: www.tradingview.com

V případě porušení této trendové linie bude mít euro opět podporu v okolí hranice 1,0650 EURUSD, kde se bude nacházet druhá rostoucí trendová linie. Zároveň se bude jednat o cenovou úroveň, která v předchozích dnech zapůsobila jako hranice podpory. V případě rozšíření zisků bude hlavní měnový pár vyhlížet oblast 1,0800 – 1,0820 EURUSD. Zde se nacházejí rezistence tvořené kulatou cenovou hladinou a 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny posilujícího dolaru od začátku loňského roku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0697 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,57 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0629 do 1,0765 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,67 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,07 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,91 do 23,23 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter