Víno, bagety, Eiffelovka a STARTUPY

Hlavní město Francie si za poslední roky vytvořilo obdivuhodný startupový ekosystém. V roce 2016 do země galského kohouta přiteklo více venture kapitálu než do sousedního Německa. Paříž se tak postupně přibližuje k dříve neohroženému technologickému centru, kterým je už léta Londýn. Jaká budoucnost čeká začínající francouzské podnikatele?

Minulý rok investoři vložili do francouzských projektů venture kapitál v hodnotě 2,7 miliardy dolarů, zatímco do rozjeté ekonomiky v Německu a tamních startupů investovali „pouze“ 2,1 miliardy. Evropské investice ale stále nejvíce láká Velká Británie, kde za loňský rok přiteklo 3,7 miliardy dolarů. Jak lze vidět na grafu níže, Francie zažila největší nárůst mezi roky 2015 a 2016. Tehdy investice rostly rychleji než v zemích jako Švédsko, Nizozemí a Španělsko.

Nárůst se může zdát velmi náhlý, ale podle venture kapitálových firem a francouzských startupů je zde hodně faktorů, které právem proměnily Paříž v moderní startupový ekosystém.

Mladí Francouzi už do „korporátu“ nechtějí

Jedním z nejúspěšnějších projektů je firma BlaBlaCar, která podniká v oblasti sdílených jízd. Její dva zakladatelé z ní dokázali za 9 let vypracovat společnost v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, která byla stanovena poté, co v roce 2015 proběhlo druhé kolo investic. Velkou výhodou je, že oba majitelé jsou teď „angel“ investoři, kteří samostatně investují kapitál do projektů s velkým růstovým potenciálem.

I to je důvod, proč se zájem mladých lidí obrací jiným směrem než dříve. Jeden z partnerů venture kapitálové firmy Accel Phillipe Botteri pro Business Insider uvedl, že v 90.letech mladí lidé po vysoké škole chodili pracovat zejména do bankovnictví a poradenských firem. To se ale nyní mění.

Venture Capital fondy lákají investory. Které oblasti jsou „in“?

„Místo toho, aby šli do McKinsey nebo Goldman Sachs, chtějí mladí lidé pracovat pro startupy v počáteční fázi firmy jako Criteo nebo Vente Privee. Myslím si, že to je ten hlavní faktor úspěchu zdejších projektů. Přitahují totiž mnoho energie a ty největší talenty,“ uvedl Botteri. Francouzská vláda navíc podpořila vytvoření organizace La French Tech, která propaguje francouzské startupy a nové technologie nejen doma, ale i v zahraničí.

„Superhub“ na pařížském nádraží

Světlá budoucnost nestojí jen před místními podnikateli, ale i zahraničními. Pokud se podaří plně zprovoznit a zpopularizovat „superhub“ Station F, mohla by Paříž už brzy přilákat více zámořských podnikatelů. Tento hub, lokalizován v jihovýchodním koutě metropole na opuštěném vlakovém nádraží, má být otevřen již během června a mohl by pojmout až 1000 startupů.

Tento obrovský projekt financuje miliardář Xavier Niel, který úspěšně zbohatl založením druhého největšího poskytovatele internetu v zemi. Niel je konkurent gigantů jako Orange nebo Bouygues Telecom a drží nyní podle magazínu Forbes majetek v hodnotě 7,4 miliardy dolarů. Tento nekonvenční podnikatel je vysoce aktivní v místní startupové komunitě a podporuje v průměru dva projekty týdně. Jeho charakteristickým rysem jsou také jednoduché odpovědi. Na to, jestli projekt zainvestuje, bez vysvětlení vždy prohlásí jen ano, nebo ne.

Evropa válcuje Ameriku. Alespoň v prostředí FinTech startupů

Ve Francii se tak těmto mladým odvětvím blýská na dobré časy. Nový prezident Emmanuel Macron už dříve naznačil své sympatie k rozvoji nových firem. Pokud se mu podaří zjednodušit a zpříjemnit daňový systém pro podnikatele, tak by se, podle některých expertů, měly francouzské startupy z Londýna přesídlit zpět, případně by Paříž mohla dokonce přilákat britské startupy na francouzskou půdu.

Newsletter