Víra hory přenáší. Včera dokonce pomohla koruně

Český statistický úřad se včera postaral o mírné posílení domácí měny. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu sice oproti květnu klesl o 0,1 bazického bodu, celkové však konjunkturální průzkum pro červen 2017 vykázal zvýšení 4 ze 6 faktorů. Navíc v meziročním srovnání je souhrnný indikátor o 1,8 bazického bodu vyšší. Koruna se tak z části zotavila po ne příliš vydařeném předchozím týdnu, kdy byla oslabena výroky členů ČNB ohledně odkladu navyšování úrokové sazby. Nakolik byly tyto výroky pravdivé, se dozvíme ve čtvrtek, kdy zasedá bankovní rada.

Česká ekonomika? Podnikatelé jí důvěřují více než spotřebitelé

Po květnových hodnotách německého indexu IFO, který dosáhl na svou historicky nejvyšší úroveň, se v červnu očekávala určitá korekce. Navzdory tomu se podle včerejšího výsledku index posunul do nového maxima (115,1) a ukázal tak na růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Euru však tato zpráva k lepším hodnotám nepomohla a česká koruna tak dále posilovala. Momentálně se obchoduje na hodnotách 26,29 EURCZK a její dnešní rozmezí vidíme mezi 26,26 až 26,40 EURCZK.

Na dolaru během včerejška panovala pozitivní nálada, která vedla k systematickému posilování této měny. Zmíněný směr však vydržel jenom do doby, kdy byla zveřejněna první důležitější data týkající se americké měny. Chicago Federal National Activity Index, který měří celkovou ekonomickou aktivitu a inflační tlak, se propadl z předchozích 0,57 bodu do záporu na hodnotu -0,26 bodu. K této zprávě se zároveň přidalo meziměsíční srovnání objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, kde jsme se oproti očekávanému nárůstu o 0,3 procentního bodu dočkali propadu o 0,2 procentního bodu na hodnotu -1,1 %.

Výsledkem bylo oslabení dolaru o zhruba 0,3 %, a to jak vůči české koruně (cca 7 haléřů), tak i vůči euru. Aktuálně se americká měna nachází na hodnotách 23,48 USDCZK a 1,1202 EURUSD. Její dnešní pohyb odhadujeme mezi hranicemi 23,39 až 23,52 USDCZK a 1,12 až 1,1210 EURUSD.

Dnes vystoupí několik centrálních bankéřů. Jako první vystoupí šéf ECB Mario Draghi. Následovat ho budou další dva členové ECB – Benoit Coeuré a Peter Praet. V Londýně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová.

Ze zámoří se dozvíme, jak dopadl index důvěry spotřebitelů za červen. Očekává se jeho oslabení oproti předchozímu výsledku 117,9 na hodnotu 116,0.

Newsletter