Virus zika je v Česku, objevily se první dva případy

AKTUALIZUJEME: V Česku se objevily první dva případy viru zika. Virus se spojuje s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe. 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dnes na tiskové konferenci uvedl, že jde o turisty, kteří se vrátili z rizikových oblastí. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. Žena není těhotná, takže nehrozí riziko pro plod. Oba měli chřipkové příznaky, léčí se ambulantně.  

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Nemoc se podobá chřipce, lék na ni není. Mezi lidmi se šíří zřejmě z matky na plod, možná i pohlavním stykem.

Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí, a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku. Virus představuje problém hlavně u těhotných žen. Bylo zaznamenáno, že virus zastavuje růst mozku plodu. Lékaři ale upozorňují, že poškození mozku lidských plodů v souvislosti s virem zika nebyla dosud potvrzena klinickou studií.

České ministerstvo zahraničí již v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Českým občanům v této oblasti úřady doporučily chránit se před bodnutím hmyzu a těhotné či ženy, které se chystají otěhotnět, by do zemí Latinské Ameriky vůbec neměly cestovat.

– Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné a nemusí být vůbec žádné. Může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. Podle lékařů je ovšem virus příčinou toho, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem.

PROFIL: Základní údaje o viru zika
– Ačkoli vědci přímou spojitost neurologické poruchy označované jako mikrocefalie s virem stoprocentně neprokázali, například v Brazílii již zemřelo několik dětí, které měly virus zika v krvi a jejichž mozek nebyl vyvinut.
– Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.
– Virus se poprvé objevil v roce 1947 v Ugandě. První člověk se jím nakazil v roce 1954 v Nigérii, poté se virus rozšířil do dalších afrických zemí, do severovýchodní Asie a na tichomořské ostrovy.
– Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Nyní WHO eviduje 28 zemí, kde se virus šíří, dovezenou nákazu z těchto zemí hlásí Austrálie, Kanada, některé státy USA, v Evropě pak Dánsko, Británie, Německo, Finsko, Švédsko, Španělsko či Nizozemsko. Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe. WHO už varovala, že s příchodem jara a léta by se měla Evropa začít připravovat na případnou ochranu obyvatel.
– Brazílie již odhalila 1,5 milionu případů onemocnění, přičemž skutečný počet nakažených je nepochybně mnohem vyšší: 80 procent infikovaných totiž nemá žádné příznaky.
– U novorozenců v Brazílii již bylo odhaleno 4690 případů mikrocefalie, tedy nedostatečného vývoje mozku, na kterou více než 40 dětí zemřelo. Před vypuknutím šíření nákazy virem zika se přitom ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.
– Virus je pojmenován podle stejnojmenného deštného pralesa v Ugandě: v gandštině, hlavním jazyce této africké rovníkové země, znamená „zika“ přerostlý.
– WHO zemím s větším výskytem viru doporučila, aby se jejich nemocnice připravily také na Guillain-Barrého syndrom, který se projevuje obrnou svalstva. WHO prý uznala, že počet případů tohoto syndromu se v některých zemích postižených virem zika zvýšil.
– Středoamerické a jihoamerické země varovaly ženy, aby kvůli viru zika raději odložily těhotenství. Těhotné ženy by se podle evropských a amerických úřadů rovněž měly vyhnout cestám do postižených oblastí.
– Brazílie proti viru zika nasadila i armádu. Vojáci vysvětlují lidem, jak se mají vyhnout komářímu štípnutí, popisují příznaky choroby a likvidují nejrůznější nádoby a kaluže, kde se drží stojatá voda.

Newsletter