Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Visa a MasterCard chtějí v Rusku zůstat za každou cenu

(Aktualizováno 15:08) Společnosti údajně navrhly vytvoření nového platebního systému v Rusku. Američtí vydavatelé platebních karet se snaží o zmírnění ruské legislativy. Ta mimo jiné vyžaduje, aby obě společnosti platily centrální bance depozit, který by sloužil jako pojistka proti odpojování klientů od služeb.

Visa a MasterCard dříve uvedly, že požadovaný kolaterál dosahuje výše „stovek milionů“ dolarů. Podle dnešních informací se jedná konkrétně o požadavek záručního vkladu ve výši 25 procent průměrného denního obratu firem na daném trhu.

Visa a MasterCard zvažují odchod z Ruska, nechtějí platit stovky milionů dolarů. Nebezpečný precedent?

Legislativa zpřísňující podnikání poskytovatelů platebních karet v Rusku by měla vstoupit v platnost 1. července. Zástupci Visa a MasterCard dnes na ekonomickém fóru v Petrohradě potkali členy ruské vlády, aby o nových regulích společně jednali. Obě firmy tvrdí, že nová pravidla by jejich činnost v Rusku značně zkomplikovala, odchod z Ruska ovšem v plánu nemají.

„V Rusku zůstaneme za jakékoli situace,“ řekl šéf MasterCard v Rusku Ilja Rjabij. Visa podle svého šéfa pro tamní trh Andrewa Torreho doufá, že bude možné po dnešním setkání najít kompromisní řešení.

Ruský ministr financí Anton Siluanov uvedl, že vytvoření dceřiných společností pro obsluhu platebních karet, jak Visa a MasterCard navrhují, potrvá zhruba rok a půl. Do té doby budou pracovat se stávajícími ruskými platebními systémy.  

Newsletter