Vitásková bojuje o přežití, se Zemanem proti všem

AKTUALIZOVÁNO Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nesloží služební slib. Řekla to dnes ČTK. Materiál ministerstva vnitra, který v pondělí pravděpodobně projedná vláda, ale uvádí, že předsedkyně ERÚ musí služební slib složit do 1. března 2016.

Vitásková chce další kroky konzultovat s prezidentem Milošem Zemanem i zástupci evropských energetických organizací. Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obžalobě a obvinění.

„Služební slib určitě nesložím, byla jsem jmenována podle energetického zákona. Při listopadovém jednání s panem prezidentem Milošem Zemanem a panem ministrem průmyslu Janem Mládkem bylo panem ministrem jasně slíbeno, že dokončím svoje funkční období mimo služební zákon,“ řekla Vitásková. Právě se Zemanem, jenž by předsedkyni ERÚ mohl odvolat na návrh vlády, a zástupci evropských energetických organizací chce Vitásková další svoje kroky konzultovat.

„Ta věc je nová. Určitě si také nechám udělat právní analýzu, protože se to týká celého vedení ERÚ,“ uvedla Vitásková. To, že by byla podřízena služebnímu zákonu, považuje za nezákonné jak z hlediska českého, tak evropského práva.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka by Vitásková, aby spadala do gesce služebního zákona, musela služební slib složit. „A pokud onen služební slib nesloží, pod tuto gesci nebude spadat. A v takovém případě platí to, co řekl pan prezident již před časem, že pani předsedkyni neodvolá,“ poznamenal dnes Ovčáček. Jiná situace by podle něj nastala složením služebního slibu, kdy by Vitásková spadala pod služební zákon, „který má svá pravidla“, řekl ČTK. O případné schůzce Zemana se šéfkou ERÚ Ovčáček zatím žádné informace nemá. Očekává, že se Vitásková na Hrad obrátí v příštích dnech.

Policie obvinila šéfku ERÚ Vitáskovou. Kvůli Vesecké

Nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem je ve vedení ERÚ od začátku letošního roku. Úpravu energetického zákona, která by měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci až do konce července příštího roku, poslanci zatím neschválili. Ve třetím čtení ji mají projednat tento měsíc. Podle ministerstva vnitra už ale úprava na situaci nic nezmění.

„Vzhledem k tomu, že novela zákona o státní službě nabyla účinnosti dne 1. ledna 2016, není již možné ustanovení o účinnosti upravovat. Návrh by tedy musel být přepracován,“ uvádí v materiálu pro vládu ministerstvo vnitra. To dnes ČTK potvrdilo také ministerstvo průmyslu, které novelu předložilo. „V takovéto situaci je novela energetického zákona nehlasovatelná, bude nutné ji vrátit do druhého čtení a přepracovat tak, aby byla pro další projednávání průchozí,“ uvedl mluvčí resortu František Kotrba. „Dostali jsme se do situace konfliktu dvou zákonů, který bude muset v krajním případě řešit Správní nebo Ústavní soud,“ dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu uvedl, že o osudu Vitáskové vláda rozhodovat nebude, protože jí to nepřísluší, a je pouze nutné sladit legislativu. Cílovým stavem podle něj má být samostatné postavení ERÚ.

„Cílový stav je takový, že by ERÚ podobně jako některé další nezávislé státní úřady neměly být podřízeny zákonu o státní službě, to je cílový stav, o který vláda usiluje,“ uvedl tehdy Sobotka.

Vitásková tvrdě odmítla své spojení se solárními podvody

Newsletter