Vitáskové hrozí druhý soud, po solárech za Veseckou

AKTUALIZOVÁNO Policie navrhla obžalovat předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem je jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do čela úřadu. Na webu policie to dnes oznámil mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Státní zástupce hodlá rozhodnout do 14 dnů.​​​​ Vitásková pokládá kauzu za účelovou a chce se soudně bránit. ​

Státu podle Ibeheje vznikla vyplácením platu Vesecké škoda přes milion korun. Vesecká už ve funkci není. Vitásková byla také obžalována v jiné kauze z podvodu.

Vitásková jmenovala někdejší nejvyšší státní zástupkyni v roce 2014 do nově vytvořené funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle policie to ale bylo v rozporu s energetickým zákonem. „Renata Vesecká nesplnila zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ – uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, a z toho tři roky v řídící nebo vedoucí funkci,“ sdělil Ibehej.

Žalobce navrhl šéfce ERÚ Vitáskové 9 let za solární podvody

Šéfka úřadu tak podle policie zneužila pravomoc úřední osoby a porušila povinnost při správě cizího majetku. Škoda, způsobená státu úhradami platu Vesecké a povinných odvodů za zaměstnance, činí 1,056.033 korun, oznámil mluvčí detektivů. Obžalobu Vitáskové navrhli kriminalisté ve čtvrtek, spis si už převzal dozorující státní zástupce Kamil Špelda z Okresního státního zastupitelství v Jihlavě. „Až se se spisem seznámím, nějakým způsobem rozhodnu. Lze to očekávat přibližně do 14 dnů,“ řekl dnes ČTK Špelda. Rozhodnutí podle něj může mít podobu podání obžaloby, vrácení věci policii k došetření nebo i zastavení trestního stíhání. Stíhání Vitáskové je vedeno na svobodě.

ERÚ i Vitásková v minulosti několikrát uvedly, že Vesecká podmínku splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou. „Rozhodnutí jsem ještě neobdržela. Nadále věc považuji za účelovou a nesmyslnou, budu se proti ní bránit u soudu,“ řekla Vitásková ČTK v reakci na dnešní oznámení policie.

Podle dnešních Lidových novin má Vitáskovou o místo předsedkyně ERÚ připravit nesoulad mezi dvěma zákony. Ještě na konci loňského roku vláda tvrdila, že je to legislativní chyba, kterou chce odstranit, aby byl její mandát nepochybný. Ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) říkal, že cílem je, aby předsedkyně ERÚ pod státní službu nespadala. 

Včera se ukázalo, že ministerstvo vnitra přichystalo materiál, podle něhož už pod ním Alena Vitásková je, a pokud do konce února nesloží služební slib, o místo přijde. „Paní předsedkyně služební slib nesloží, protože má jmenovací dekret a pracovní smlouvu podle energetického zákona. Bude informovat pana prezidenta a poradí se s ním, jak dál postupovat. Tímhle je to alespoň hotové a známe datum popravy,“ řekl deníku mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

V září 2013 byla Vitásková s dalšími devíti lidmi obžalována z podvodu v kauze dvou solárních elektráren na Chomutovsku, které získaly licenci v poslední den roku 2010, což jim na poslední chvíli zajistilo vyšší výkupní ceny elektřiny. Vitásková podle žalobce zmařila obnovu řízení o odebrání pochybných licencí. Na začátku prosince jí žalobce navrhl devítiletý trest ve vězení s ostrahou, Vitásková ovšem jakékoli provinění popírá.

Střet o 42 miliard: ERÚ přizná podporu obnovitelným zdrojům

Na podzim loňského roku se navíc Vitáskovou vedený úřad dostal do sporu s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli váhání s vypsáním podpory pro obnovitelné zdroje elektřiny. Peníze neměly dostat zdroje, které dosud neschválila Evropská komise, ERÚ tvrdil, že by vypsáním podpory překročil zákon. Cenové rozhodnutí až těsně před koncem roku podepsal během Vitáskové dlouhodobě plánované dovolené její zástupce, a to poté, co vláda schválila zvláštní nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

Už nástup Vitáskové do čela ERÚ provázely námitky týkající se její profesní minulosti a vazeb na plynárenství. Kritici se obávali ohrožení nezávislosti úřadu.

Newsletter