Vítězem dne koruna. Před bouří na měnách?

Česká koruna se dnes držela v úzkém pásmu 27,10-27,15 vůči euru, ale v závěru dne opět testovala svá maxima od zakotvení koruny k euru v listopadu 2013 ze strany ČNB a míříla pod 27,10. Od této úrovně se odrazila zpět k 27,15. ČNB může být na trhu aktivní, celkově však platí, že robustní ekonomický růst v ČR i status bezpečného přístavu sehrávají svou roli.

Na měnových trzích je v současných dnech vidět zvýšená aktivita a rotace kapitálu. Slábnoucí růst čínské ekonomiky sebou táhne dolů ceny komodit a ty zase stahují tzv. komoditní měny jako novozélandský, kanadský či australský dolar. S tímto obchodem je spojen posléze nákup měn se statutem bezpečného přístavu, jako jsou japonský yen či švýcarský frank.

Česká koruna se na této vlně nákupů také veze a přebytek běžného účtu bilance státu spolu se stabilní prostředím domácí ekonomiky přeje nákupu korun ze strany mezinárodních investorů.

Dnešní vyjádření viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla o plánu opustit zakotvení nechává trh klidným. Hampl prohlásil, že by se tak mělo stát až v momentě potřeby růstu úrokových sazeb. Pokud se tedy na trhu neobjeví aktivita centrální banky, tendence koruny posílit bude patrná.

Rozdílnost náhledu na měny v regionu je evidentní. Polský zlotý v odpoledních hodinách své ztráty ještě rozšířil.

Euro dnes postupně odmazalo všechny ztráty ze včerejšího dne a opět se přehouplo přes hranici 1,1000 EURUSD. Během dne otestovalo denní maximum na 1,1070, ale tyto zisky neudrželo. Dnešní pohyb by tažen zejména pohyby na ostatních měnových párech a euro z toho těžilo.

Intervence švýcarské národní banky právě z důvodu posílení franku z úprku do bezpečného přístavu nutí hráče k nákupu eur z franku a spekulace na další zásah SNB tento obchod umocňuji.

Prodeje britské libry proti euru zase táhnou spekulace a sázka proti libře jako měně ovlivněné nedohodou s Řeckem a zavírání krátkých pozic v eur na tomto páru tak tlačí euro výše.

Jak je vidět, tak měnový trh naznačuje opět aktivitu investorů a rotaci kapitálu s nejasnou situací ať už v Číně nebo s Řeckem a může naznačit blížící se bouři.

Newsletter