Vítězové a poražení druhého kola amerických stress testů

Během včerejšího dne proběhlo druhé kolo zátěžových testů amerického bankovního systému. V prvním kole, které se konalo minulý pátek, prošlo všech 31 bank. Včerejší už ukázalo určité nedostatky.

Mezi pomyslné „poražené“ banky se zařadila Bank of America, které Federální rezervní systém doporučil přehodnotit své plány na zvýšení dividend či na zpětný odkup akcií. V opatřeních na kontrolu rizika vypracovaných touto bankou jsou podle včerejšího sdělení Fedu nedostatky, především v oblasti modelování zisků a ztrát a dále pak v sekci vnitřních kontrol. Na revizi těchto segmentů dostala banka čas až do konce září letošního roku. I tak se ale stále jedné pouze o doporučení, které nebude mít na její dobrý výsledek z prvního kola žádný vliv.

Hůře už je na tom americká pobočka německé Deutsche Bank a španělské Santander. Těm americká peněžní autorita doporučila přehodnotit otázku výplaty dividend. Fed to zdůvodnil nedostatečným plánováním týkajícím se finančních rizik, přičemž podle oficiálních slov se nejedná o kvantitativní problém, nýbrž o kvalitativní, kapitálu mají obě banky, dle výsledků prvního kola, dost.

 Ostatních 28 bank může zvyšovat dividendy pro podílníky i provádět zpětné odkupy svých akcií, čehož některé z nich ihned využily:

  • Wells Fargo oznámila zvýšení dividendy ze 35 centů za akcii na 37,5 centů, které proběhne ve druhé polovině letošního roku
  • Citigroup plánuje navýšení pravidelné čtvrtletní dividendy kmenových akcií na 5 centů za akcii a zpětný odkup svých cenných papírů o hodnotě až 7,8 miliardy dolarů během druhého čtvrtletí roku 2015
  • Goldman Sachs zvýší čtvrtletní dividendu o 5 centů až na 65 centů za akcii
  • JP Morgan Chase má v úmyslu zvýšit dividendu o 4 centy na 44 centů za akcii a od příštího měsíce odkoupí cenné papíry o hodnotě až 6,4 miliardy dolarů
  • Morgan Stanley plánuje ve druhém čtvrtletí odkup akcií o velikosti až 3,1 miliardy dolarů a zvýšení dividendy o 5 centů na 15 centů za akcii
  • U.S. Bancorp pravděpodobně navýší dividendu na 25,5 centů a v dubnu odkoupí akcie za více jak 3 miliardy dolarů
  • American Express chce zvýšit dividendu o 12 % a plánuje zpětné odkupy až za 6,6 miliardy dolarů, které by měly probíhat až do druhého čtvrtletí 2016

Ostatní banky jako BNY Mellon, Discover, Fifth Third Bancorp, PNC, Comerica, Capital One, SunTrust, State Street a Northern Trust jsou na tom obdobně.

Součástí včerejších výsledků byla i diskuze o návrhu zablokování zveřejňování informací o tzv. zlatých padácích pro manažery, kteří se rozhodli odejít do vládních služeb. Vyplývá to z dokumentů tamní burzovní komise, k nimž se dostala agentura Reuters. Návrh vzešel od akcionářů a podporuje ho i mocný odborový svaz AFL-CIO. 

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) trojici finančních domů sdělila, že nemohou tento návrh vypustit z hlasovacích lístků, pomocí kterých akcionáři během valné hromady rozhodují o záležitostech firmy. Banky se k informacím zatím nevyjádřily, odborový svaz AFL-CIO už ale vyjádřil spokojenost nad tím, že burzovní komise „neustoupila tlaku“. 

„Citigroup, Goldman Sachs a Morgan Stanley se tvrdě snažily akcionářům zabránit v hlasování o větší transparentnosti kolem zlatých padáků pro vládní služby,“ uvedla Heather Slavkinová-Corzová z AFL-CIO. Akcionáři se chtějí domoci toho, aby banky musely zveřejňovat, jak se stavějí k odměnám pro manažery, kteří dobrovolně odejdou dřív, než původně předpokládali. Smyslem odměn, o které v tomto sporu jde, je totiž udržet klíčové manažery ve firmě. Čerpání odměn je na splnění této podmínky také vázáno.

Pokud by akcionáři se snahou uspěli zcela, musely by banky jmenovitě uvádět manažery, kteří mají po předčasném odchodu do vládních služeb na odměnu nárok a jak velká jejich odměna bude. Ti, kteří se rozhodnou banku opustit dřív, o část slíbené odměny totiž běžně přicházejí.

V souvislosti s těmi, kteří odešli dřív, aby pracovali ve vládních službách, AFL-CIO zmiňuje například současného ministra financí Jacka Lewa. Ten totiž dřív pracoval v bance Citigroup a když se rozhodl odejít, aby pracoval pro vládu, dostal od banky velmi štědře zaplaceno. 

Kosmetická krása bankovních stress testů

Newsletter