Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Vítězové a poražení finanční krize? Napoví ECB

Rozdíly mezi zeměmi napříč Evropou byly od úvěrové krize zdůrazňovány mnohokrát. Další pohled ovšem dávají nová data Evropské centrální banky, které ukazují například na to, jak bohatství domácností v některých zemích kleslo a u jiných vzrostlo.

Které domácnosti si pohoršily?

Podle dat ECB, která prozkoumala CNBC, byly nejhůře postiženy v letech 2009 – 2013 domácnosti irské. Jednotlivci si zde pohoršili až o 18,5 tisíce euro. Není překvapením, že o moc nezaostaly země mající velké dluhy a pohybují se na hranici bankrotu, tedy země jako Řecko či Španělsko. U nich si jednotlivci pohoršili o téměř 17 respektive 13 tisíc euro. Všechny tři zmiňované země bojovaly s poklesem cen aktiv, rostoucí nezaměstnaností a škrty v platech veřejném sektoru. Je však nutné poznamenat, že data nereflektují nedávné ekonomické zlepšení Irska a Španělska.

Světové bohatství kleslo poprvé od pádu Lehman Brothers

Proč zrovna Irsko?

Většina irských domácností investovala v předkrizovém období do nemovitostí neúměrné množství bohatství. V posledních letech sice jejich ceny mírné oživily, jsou však stále přibližně o třetinu níž, než tomu bylo v době před krizí.

Kam dnes investují ti nejbohatší?

Které domácnosti si polepšily?

Mezi země, v kterých domácnosti naopak zaznamenaly nárůst, patří Nizozemsko a Německo. Osobní bohatství těchto domácností za stejné období vzrostlo až o 33 respektive o 19 tisíc eur. Důvod? Například Němci daleko více investovali do finančních nástrojů, které v průběhu krizových let svými kroky podporovala Evropská centrální banka, než do nemovitého majetku.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter